Londra’daki düşük emisyonlu bölge uygulaması genişletilecek

 Londra’daki düşük emisyonlu bölge uygulaması genişletilecek

İngiltere’nin başkenti Londra’nın belediye başkanı Sadiq Khan, halihazırda uygulanan ultra düşük emisyon bölgesi (ULEZ) sınırlarının 29 Ağustos 2023’ten’tan itibaren şehirdeki 9 milyon insanın tamamını kapsayacak şekilde genişletileceğini söyledi.

Buna göre önümüzdeki Ağustos ayından itibaren çevreyi en çok kirleten araçlar, tüm Londra metropolünü kapsayacak şekilde genişletilen Ultra Düşük Emisyon Bölgesine girmek için günde 15 dolar ödeyecek.

Uygulamanın sınırları Nisan 2019’da başladığından bu yana bir kez genişletildi ve şu anda Londra’nın Kuzey ve Güney Dairesel iç çevre yolları ve şehir merkezi içinde geniş bir alanı kapsıyor.

Yalnızca 2005’ten sonra tescil edilen benzinli arabalar ve Eylül 2015’ten sonra tescil edilen dizel arabalar, nitröz oksit emisyonları konusunda ULEZ standartlarını karşıluyor ve ödemeden muaf tutuluyor.

Otobüs hizmetlerinin de paralel bir şekilde Londra dışında genişleyeceğini duyuran Khan, daha eski ve daha ağır araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin Londralıları “beşikten mezara kadar hasta” ettiğini söyledi:

“Şehrimiz zehirli hava tarafından boğuluyor ve Londralıları öldürüyor, astıma, bunamaya ve hatta kansere yol açıyor. Doğmamış bebeklerin karaciğerlerinde ve beyinlerinde bile hava kirliliği parçacıkları bulundu. Boş durup bunun devam etmesine izin veremeyiz.”

İLGİLİ HABERLER