Londra’dan Manchester’a daha az tren seferi yapılacak

 Londra’dan Manchester’a daha az tren seferi yapılacak

Londra’dan Manchester’a daha az tren seferi yapılacak

Tren operatörü Avanti West Coast, yıl sonuna kadar her cumartesi Londra Euston ile Manchester Piccadilly arasındaki yaklaşık 20 seferi iptal edecek.

Daha önce, 9 Aralık’tan itibaren popüler rotada çalıştırdığı beş trenden ikisini askıya almayı planladığını açıklamıştı. Ancak BBC, kısaltılmış takvimin hemen başlayacağını bildirdi.

İlk olarak Sunday Times gazetesinin haberine göre Avanti, tren mürettebatının yetersizliğini ve endüstriyel anlaşmazlıkları suçladı.

Avanti West Coast, First Group ve Trenitalia’nın ortak mülkiyetindedir. Hafta içi her gün Londra ile Manchester arasında genellikle yaklaşık 50 sefer (en yoğun zamanlarda saatte yaklaşık üç sefer) yapılıyor.

Cumartesi günleri de benzer sayıda sefer yapılıyor ancak önümüzdeki haftadan itibaren bu sayı yalnızca 30 trene düşürülecek.

Avanti, aksamayı en aza indirmek için çok çalıştığını söyledi.

Tren operatörlerinin sözleşmelerini yerine getirebilmek için iptalleri belirli bir seviyenin altında tutması gerekiyor ve bunu yapmamaları halinde para cezasına çarptırılmalarına ve muhtemelen sözleşmenin iptal edilmesine yol açabilecek.

Ancak bakanlar, “kısa vadeli planlama düzenlemeleri” olarak bilinen hizmetlerin geçici olarak azaltılmasını kabul ederse, iptaller resmi istatistiklerde görünmüyor.

Avanti, böyle bir düzenleme istediğini doğrulamadı ancak Ulaştırma Bakanlığı, 1 Ocak 2024’e kadar planlanan takvim kesintilerinin “Avanti’nin sözleşmesinde belirtilen şartlara uygun olarak” kabul edildiğini doğruladı.

Bir sözcü şunları ekledi: “Geçen yıldan bu yana kaydedilen ilerlemeye rağmen Avanti’nin hâlâ daha da gelişmesi gerekiyor ve biz de Avanti’yi kendi kontrolündeki konularda sorumlu tutmaya devam ediyoruz. Ortalama 60.000 £ maaşla fazla mesai yapmayı reddeden tren makinistleriyle bağlantılı tren mürettebatı kıtlığı, sendikaların direndiği daha geniş demiryolunda modernizasyon ihtiyacını vurguluyor. Tren mürettebatı eksikliğinden kaynaklanan kısa süreli iptalleri en aza indirmek ve ağın dayanıklılığını koruyacak ve geliştirecek mühendislik çalışmalarına uyum sağlamak için geçici tarife değişiklikleri gerekliydi.”

Avanti: Müşterilerimizden özür dilemek istiyoruz

Avanti West Coast sözcüsü ise şunları söyledi: “Ağımızda bazı kısa süreli iptaller görüyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı müşterilerimizden özür dilemek istiyoruz. Bunun yeterince iyi olmadığını biliyoruz ve bu iptalleri en aza indirebileceğimizden emin olmak için çok çalışıyoruz.”

İLGİLİ HABERLER