Londra’dan Zorunlu Göç: Evsiz Aileler Başkentin Dışına Taşınıyor

 Londra’dan Zorunlu Göç: Evsiz Aileler Başkentin Dışına Taşınıyor

Yui Mok/PA

Londra’da yüzlerce evsiz aile, 24 saatlik ültimatomlarla başkentten uzaklara taşınmaya zorlanıyor. Konseyler, geçici konaklama yerlerinden atılma tehdidiyle karşı karşıya kalan aileleri, Londra dışındaki özel kiracılık tekliflerini kabul etmeye mecbur bırakıyor.

Konut Eylemi Southwark ve Lambeth (HASL) kampanya grubunun verilerine göre, 2023 yılında 319 aile Londra dışındaki kiracılık tekliflerini kabul etti. Belediye yetkilileri, ailelere başkent dışındaki evleri kabul etmeleri veya reddetmeleri halinde “kasıtlı olarak evsiz” bırakılma riskiyle karşılaşacaklarını bildirerek 24 saat süre tanıyordu.

Yeni Yerleşim Bölgeleri: Kuzeydoğu ve Midlands

Bu teklifleri kabul eden ailelerin bir kısmı, kuzeydoğudaki Hartlepool ve Durham gibi kasabalara yerleştirildi. Midlands ise 2017’den bu yana popüler bir yerleşim bölgesi oldu. Son yıllarda kuzeydoğuya yapılan bu yerleştirmeler yeni bir eğilim olarak öne çıkıyor.

Konut Ödeneği Krizi

Güneydoğu’da artan kiralar, yerel konut ödeneği (LHA) ile karşılanamayacak düzeylere ulaştı. Zoopla’ya göre, kuzeydoğu İngiltere’deki kiracılar için en ucuz bölge olup, Nisan 2024 itibarıyla ortalama kira aylık 695 £’dir. Buna karşılık, Londra’da ortalama aylık kira 2.121 £ olup, bazı ilçelerde 2.300 £’un üzerindedir. Londra’da müstakil bir mülk için LHA ise ayda 1.058 £ kadar düşüktür.

Evsiz Aileler İçin Artan Talep

2022’den 2023’e kadar hatasız tahliyelerde %38’lik bir artış yaşandı. Belediye meclisleri, evsiz ailelere yönelik destek taleplerinin hızla arttığını gördü ve geçici konaklama maliyetleri belediye bütçelerini zorladı. Yerel Yönetim Birliği, belediyelerin geçici barınma için yılda 1,7 milyar £ ödediğini belirtti.

Londra Dışına Taşınan Ailelerin Durumu

Londra’dan özel olarak ihraç edilen aileler için başkente geri dönme şansı oldukça düşük. Aileler, taşındıkları yerlerde 24 aylık kira sözleşmeleri imzalamak zorunda kalıyor ve bu durum, Londra’daki orijinal ilçeleriyle yeniden “yerel bağlantı” kurmalarını zorlaştırıyor.

HASL sözcüsü Elizabeth Wyatt, belediyelerin evsizler krizine, aileleri yoksullaştırılma tehdidi altında İngiltere’nin kuzeydoğusuna taşımaya zorlayarak yanıt verdiğini belirtti. Bu zorunlu konut teklifleri, aileleri bir evsizlik döngüsüne sokarak güvensiz özel konutlara geri dönmeye zorluyor.

En Fazla Aileyi Taşıyan Konseyler

Londra’da özel olarak ihraç edilen ailelerin %74’ü beş İşçi Partisi yönetimindeki konseyden gelmektedir. Waltham Forest, 130 haneden 67’sini Londra dışına taşıyarak en çok aileyi gönderen konsey oldu. Enfield, 200 teklifin %94’ünü Londra dışına yaptı ve %59’unu kuzeydoğuya yerleştirdi.

Ailelerin Yaşadığı Zorluklar

Birçok aile, yeni yerleşim bölgelerinde zorluklarla karşılaşıyor. Enfield’de bir anne, Hartlepool’da bir ev kiralama teklifini kabul etmek zorunda kaldı ve baskı altında hissettiğini belirtti. Başka bir kadın ise ailesine 150 mil uzakta Stoke-on-Trent’te bir ev teklif edildiğini söyledi.

Konseylerin Açıklamaları

Waltham Forest konsey sözcüsü, evsiz kalma riskiyle karşı karşıya olan insanlara yardım etmek için çalıştıklarını ancak ilçede yeterli konut bulunmadığını belirtti. Enfield konseyi sözcüsü ise, ulusal bir yerleştirme politikasına geçtiklerini ve önceliklerinin ailelere uygun, kalıcı bir yuva bulmak olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABERLER