Londra’nın yabancı yatırım çekme başarısı: Avrupa’nın zirvesinde!

 Londra’nın yabancı yatırım çekme başarısı: Avrupa’nın zirvesinde!

Londra’nın yabancı yatırım çekme başarısı: Avrupa’nın zirvesinde!

Ernst & Young’ın (E&Y) yaptığı araştırmaya göre Londra, finansal hizmetlere doğrudan yabancı yatırım çekme konusunda Avrupa’da liderliğini sürdürüyor. Yayınlanan rapora göre, Londra 2023 yılında 81 proje alarak bir önceki yıla göre %76 daha fazla proje elde etti ve ikinci sıradaki Paris’in iki katından fazla projeye ev sahipliği yaptı.

İngiltere’nin Üstünlüğü

E&Y’nin 900 karar vericiyle yaptığı ankete dayanan rapor, İngiltere’nin finansal hizmetler sektöründeki Avrupa projelerinin üçte birini alarak liderliğini sürdürdüğünü ortaya koydu. İngiltere, 2022’de 76 proje alırken, 2023’te 108 proje alarak Avrupa’daki diğer destinasyonlara kıyasla önemli ölçüde daha fazla projeyi kendine çekti.

Güvenilir Bir Yatırım Merkezi

EY İngiltere Finansal Hizmetler Yönetici Ortağı Anna Anthony, zorlu makroekonomik koşullara ve jeopolitik belirsizliklere rağmen İngiltere’nin finansal hizmetler sektöründeki istikrarının yabancı yatırımcı güvenini koruduğunu belirtti. Brexit ve Londra’nın hisse senedi piyasalarındaki zayıf performansının endişeleri artırsa da yatırımcılar hala Birleşik Krallık’ı güvenilir bir iş yapma merkezi olarak görmeye devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER