Maliye Bakanı Rishi Sunak yeni bütçenin detaylarını açıkladı

 Maliye Bakanı Rishi Sunak yeni bütçenin detaylarını açıkladı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada milletvekillerine, Covid sonrası yeni bir ekonomiye hazırlanmak için bütçenin çalışmaya başladığını söyledi. Sunak, ülkenin 2021 yılında 1973’ten bu yana en hızlı büyümesini kaydetmeye doğru ilerlediğini söyledi.

“GÜÇLÜ BİR BÜYÜME VAR”

Sunak Parlamento’da yaptığı yaptığı sunumda, “Bugünkü bütçe İngilizlere güçlü bir ekonomi vaadediyor. İngiltere’nin rakiplerinden daha hızlı toparlanması, daha güçlü kamu maliyesi, kontrol altındaki borçları, güçlü istihdam rakamları güçlü bir büyümeye işaret ediyor” dedi

Daha önce ulaşım, sağlık ve eğitim için harcama planları basına yansıyan Bakan Sunak, bugünkü bütçenin hükümetin 20 bin yeni polis memuru alımı yapmasına olanak tanıyacağını belirtti.

Ayrıca mahkemeler ve rehabilitasyon hizmetleri için ekstra 2,2 milyar sterlin ayrıldığı açıklandı.

Bütçenin tecavüz davalarına verilen destekler için finansmanı da iyileştireceğini söyleyen Sunak, “son dönemdeki en büyük hapishane inşa programı” için 3,8 milyar sterlin ayrıldığını belirtti.

AİLE SAĞLIĞI İÇİN 300 MİLYON STERLIN

Sunak, 300 milyon sterlinin aileler için ebeveynlik programları sunan ve perinatal ruh sağlığına yardımcı olan “Hayata Başlama teklifi”ne gideceğini doğruladı.

Sunak, ayrıca 170 milyon sterlinlik ekstra bir pot ile ülke çapında bir Aile Merkezleri ağı oluşturmak için finansmanı da açıkladı.

Maliye Bakanı Aynı temadan devam ederek, tatil ve aktivite programları için daha fazla fonun yanı sıra, erken yıllarda çalışanları desteklemek ve eğitmek için 150 milyon sterlin vaat etti.

İLGİLİ HABERLER