• 14/04/2024

Manş Denizi’ndeki Göçmen Krizi Rishi Sunak’ı Endişelendiriyor

 Manş Denizi’ndeki Göçmen Krizi Rishi Sunak’ı Endişelendiriyor

Yui Mok/PA) (PA Wire)

İngiltere’de son verilere göre, 26 Mart’a kadar 4,644 göçmenin, Manş Denizi’ni aşarak ülkeye giriş yapmaya çalıştığı belirlendi. Bu rakam, genel seçimlere doğru ilerlerken ülkenin karşılaştığı göçmen sorununun artan bir tehdit olduğunu gösteriyor.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında kaydedilen bu rekor sayıdaki göçmen girişleri, Başbakan Rishi Sunak’ı endişelendiriyor. Geçen yılın aynı döneminde 3,770, bir önceki rekor olan 2022’de ise 4,062 göçmen tespit edilmişti.

İçişleri Bakanlığı, göçmen akışını durdurmak için acil önlemlerin alınması gerektiğini vurgularken, Başbakan Sunak ise izinsiz gelenleri Ruanda’ya sınır dışı etme planının uygulanmasının Manş Denizi’ni geçme girişimlerini azaltacağını umuyor.

“Sunak göçmen sayısındaki artışı görmezden geliyor”

Ancak, göçmenlerin artan sayısı, kamuoyu araştırmalarında muhalefetteki İşçi Partisi’nin gerisinde kalan Muhafazakar Parti lideri Sunak üzerindeki baskıyı artırıyor. İşçi Partisi’nin göç sözcüsü Stephen Kinnock, Sunak’ın göçmen sayısındaki artışı görmezden geldiğini ve önlem almak konusunda yetersiz kaldığını belirtiyor.

İngiltere’nin karşı karşıya olduğu bu zorluklarla başa çıkmak için hükümetin, gelecek ay parlamentoya sunmayı planladığı Ruanda’ya sınır dışı etme yasası gibi adımları hayata geçirmesi bekleniyor. Bu, göçmen akışını kontrol altına almayı ve Manş Denizi’nde yaşanan tehlikeli yolculukları önlemeyi amaçlıyor.

İLGİLİ HABERLER