Maske Takma Zorunluluğu Suç Oranlarını Arttırdı!

 Maske Takma Zorunluluğu Suç Oranlarını Arttırdı!

Dünya çapında yapılan resmi ve kişisel araştırmalar, Covid-19’un hayatımıza girmesi ve sosyal alanlarda maske takma zorunluluğunun getirilmesinin suç oranlarını büyük ölçüde etkilediğini kanıtladı. Maskeli soygun olayını sadece televizyon ya da filmlerde görmüyoruz… Aslında gerçek hayatta sıkça karşılaşılan bu durum filmlere konu oluyor. Maske kullanımının zorunlu ve meşru hale getirilmiş olması, dünya çapında, Amerika’nın pek çok eyaletinde ve Avrupa’nın metropol şehirlerindeki suç oranlarını arttırdığı söyleniyor. Genellikle gece saatlerinde artan suç ihtimali şimdilerde gündüz vakti tenha sokaklarda ya da ulu orta yerlerde bile başımıza gelebilecek boyutlara ulaştı. 

Yapılan araştırmalar sonucunda 2020 Nisan ve 2021 Nisan ayları arasında soygun, kapkaç, dolandırıcılık, hırsızlık ve benzeri suçların Avrupa’da %17, Amerika’da ise %25 üzerinde artış gösterdiğini doğruluyor. Peki bu suç oranlarının çoğalmasındaki asıl ve tek sebep kimliğimizi ya da yüzümüzü gizlememizin zorunlu olması mı? Tabii ki hayır! Dünya çapında süregelen ekonomik kriz, ekonomik anlamda durumu iyi olan ülkeleri bile olumsuz yönde etkilemiş durumda… Dünya çapında milyonlarca insan işsiz kalmışken öte yandan, şirketler ve markaların dar boğaza girdiği hatta iflas ettiğini bile gördük. 

Dar gelirle geçinmeye çalışan insanlar işsiz kaldıklarında ve toplumsal koşullar da suç işlemeye daha müsait kıvama eriştiğinde suç oranlarının artması zaten kaçınılmazdır. Önemli olan ülkelerin ya da dünyanın bu konuda ne gibi önlemler almaya doğru ilerleyeceğidir. Genelde yaşadığımız şehir ve çevrede her ne kadar kendimizi güvende hissediyor olsak bile, artan suç oranlarını hafife almayıp kendi kişisel güvenliğimizi sağlamak adına bizler de bir adım atmalıyız… Dahası bu zor dönemde sıkıntı çeken diğer insanlara gücümüz çerçevesinde yardım eli uzatmaktan da geri kalmazsak, dünya daha yaşanabilir bir hale gelebilir diye umut ediyoruz.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *