Mega zenginler Brexit yüzünden İngiltere’yi terk ediyor

 Mega zenginler Brexit yüzünden İngiltere’yi terk ediyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından bu yana mega zenginlerin ülkeye olan ilgisi azaldı. Geçen yıl binlerce milyonerin daha ülkeden ayrılmasıyla birlikte İngiltere, zengin yatırımcı ve iş insanları için bir merkez olma özelliğini kaybediyor.

Danışmanlık firması Henley & Partners’ın verilerine göre 2022 yılında, 1 milyon doların üzerinde servete sahip olanlar olarak tanımlanan bin 400 zengin daha İngiltere’den ayrıldı.

Zenginlerin ülkeden kaçış eğilimi, İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının yani Brexit’in önünü açan 2016’daki referandumla başladı. O tarihten bu yana süren eğilimle yaklaşık 12 bin milyonerin ülkeden ayrıldığı tahmin ediliyor. Ülkede halen 737 bin kadar süper zengin yaşadığı sanılıyor.

İngiltere’yi terk edenler arasında Brexit sonrası işverenleri tarafından Avrupa’nın dört bir yanına taşınmaya zorlanan çok sayıda iyi maaşlı bankacı da yer alıyor.

Avrupa Bankacılık Otoritesi’ne göre 2021 yılında 1 milyon euronun üzerinde kazanan Avrupalı bankacıların sayısı yüzde 40’tan fazla artarak yaklaşık 2 bine ulaştı.

İLGİLİ HABERLER