• 01/03/2024

Melisa Yıldırım ve Swarupa Ananth ile Kamança ve Tabla’nın Dansı

 Melisa Yıldırım ve Swarupa Ananth ile Kamança ve Tabla’nın Dansı

Melisa Yıldırım ve Swarupa Ananth ile Kamança ve Tabla’nın Dansı

Eşi benzeri olmayan bir müzikal etkinlik… Melisa Yıldırım ve Swarupa Ananth’ın kemençe ve tablanın tınılarıyla harmanladıkları Türk ve Hint müziğinin muhteşem füzyonu. Kemençe ve tablayı usta bir tutkuyla çalan iki usta müzisyenin bu müzik ziyafeti duyuların büyüleyecek. Notalarıyla dilin sınırlarını aşarak müzikal bir sohbet yaratacaklar.

Muhteşem ikilinin bir sonraki konseri Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün de desteğiyle 30 Haziran’da Londra’nın yepyeni müzik akademisi World Heart Beat Music Academy – Embassy Gardens’ta gerçekleşecek. EP albümleri Hues of Imagination’ın İngiltere prömiyer turnesinin bir parçası olan bu konser, yaratıcılıklarını ve uyumlarını ortaya çıkaracakları kültürler arası müzikal bir yolculuk vaat ediyor. Hues of Imagination’ın Birleşik Krallık Turnesi, ikilinin farklı gelenekler arasında doğaçlama müzik yapma becerisini ve yaratıcılığını sergileyen kaçırılmayacak bir etkinlik dizisi. Londra’da Rich Mix’te başlayan turne, Birleşik Krallık’taki diğer şehirlerde yer alan konserler ve atölyeler ile devam ediyor.

İlk albümleri Hues of Imagination, Mart 2023’te yayımlanan ve kendi müzik geleneklerinden ve kişisel hikâyelerinden esinlenen orijinal besteler ve doğaçlamalar içeren bir başyapıt. Özgünlüğü, uyumu ve duygusuyla bu muhteşem albüm çok kısa sürede hem eleştirmenlerden hem de dinleyicilerden övgü dolu yorumlar aldı. Songlines Magazine’in genel yayın yönetmeni Simon Broughton, “Hues of Imagination, iki usta müzisyenin elinde doğaçlama müziğin gücünün bir kanıtı” diyor. Albümde, müzik aracılığıyla çeşitli ruh hallerinin, renklerin ve duyguların keşfedildiği sekiz parça yer alıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik Konservatuarı’ndan birincilikle mezun olan Melisa Yıldırım, kökeni Orta Asya’ya dayanan ve Türk klasik müziğinde yaygın olarak kullanılan yaylı bir çalgı olan kemençeyi usta bir şekilde icra etmektedir. Yıldırım, Türkiye’de düzenlenen ‘Teke Yöresi Halk Çalgıları Yarışması’nda “Kemençe” kategorisinde birincilik ödülünü kazanmıştır. Sanatçı aynı zamanda Sabancı Vakfı ve British Council işbirliğiyle düzenlenen WOW Women of the World Festival 2021’e solo performansıyla katılmış ve Yazz Ahmed Quartet’e eşlik etmiştir. Yıldırım çalışmalarında Tasavvuf, Anadolu folk, İran ve çağdaş dünya müziğinden ilham almaktadır. Swarupa Ananth, Hint müziğinin en büyük isimlerinden bazılarıyla aynı sahneyi paylaşmış ünlü bir tabla sanatçısıdır. ‘Forbes India 30 under 30’ listesinde yer alan genç ve cesur bir Hint perküsyoncu ve yapımcı olan Ananth, müzik eğitimini perküsyon ustaları Ustad Allarakha & Zakir Hussain’den almıştır. Genç yaşlardan beri sahne alan müzisyenin ilk albümü Raagatronic iTunes Hindistan listelerinde 1 numaraya ulaşmış ve Southbank Centre ve Glastonbury Festivali’nde sahne almıştır. Swarupa birçok ulusal ve uluslararası sanatçıyla işbirliği yapmış, A.R. Rahman, Salim-Sulaiman ve Ranjit Barot gibi müzik dünyasının önde gelen isimleriyle aynı sahneyi paylaşmıştır.

Tınıları günlerce kulaklarınızda yankılanacak olan bu konser, Melisa ve Swarupa’nın albümdeki orijinal bestelerinden bazılarının yanı sıra özellikle turne için besteledikler yeni parçaları çalacakları heyecan verici bir müzikal doğaçlama gösterisi olacak. Konser, tanıdık, egzotik, geleneksel, modern ve dinlendirici notaları harmanlayan kemençe ve tablanın uyum içindeki büyüsüne tanık olmak isteyenler için eşsiz bir fırsat. İki zengin müzik kültürünün renklerini ve duygularını deneyimleyeceğiniz konser, kulaklar ve ruh için bir ziyafet olacak. Türk ve Hint müziğinin bu nadir ve güzel kaynaşmasına tanık olmak için bu heyecan verici fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Biletlerinizi hemen ayırtın ve unutulmaz bir müzik gecesine hazır olun!

Konser biletleri https://huesofimagination.eventbrite.co.uk/ adresinden alınabilir.

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği gelecek etkinlikler hakkında daha fazla bilgi almak için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://yeelondon.org.uk/, ya da sosyal medya hesaplarını @yeelondra olarak Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube’da takip edebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER