Milyonlarca öğrenci endişeler arasında ders başı yaptı

 Milyonlarca öğrenci endişeler arasında ders başı yaptı

İngiltere ve Galler’de milyonlarca öğrenci Pazartesi günü ders başı yaptı. Günlük hayatta Temmuz ortasından bu yana maske ve mesafe kurallarının kaldırılması sonrası hükümet “temkinli normalleşme” olarak adlandırılan süreci okullarda da sürdürecek. Öğrenciler maske takmak zorunda değil ancak ortaokul öğrencilerine antijen testi sonucu sorulacak. 

İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, aşılama kampanyasından hedeflenen verilere ulaştıklarını belirtirken psikolojik kaygı yaşayacak olan öğrencilerin başvuracakları psikolojik danışma merkezlerine 17 milyon sterlin bütçe ayrıldığı bildirildi.

HAVALANDIRMAYA DİKKAT EDİLECEK

Sağlık uzmanları, öğrencilerin yaşları nedeniyle, Covid-19’la temas etmeleri halinde bile hastalığı hafif atlatacaklarını düşünüyorlar. Sınıflarda el dezenfektanı olacak ve havalandırmaya dikkat edilecek. Özellikle ortamdaki oksijen oranını ölçecek olan cihazlar sınıflara yerleştirilecek… Böylece havalandırmanın yeterli olması sağlanacak.

İSKOÇYA ÖRNEĞİ ENDİŞELENDİRİYOR

Bilim insanları sosyal mesafe ve maske zorunluluğu olmaması nedeniyle vakalarda sıçrama yaşanacağı konusunda endişeli. Kararı eleştirenlerin dayanağı ise okulların İngiltere’den daha erken açıldığı İskoçya… Resmi verilere göre;  İskoçya’da okullar açılır açılmaz vakalar tırmanarak 15 yaş altı çocuklarda aniden üç katına çıktı.

12-15 YAŞ ARASI AŞILANACAK MI?

İngiltere’de Aşılama Komitesi’nin önermemesine rağmen, hükümet 12 -15 yaş arası çocuklara korona virüs aşısı yapılması konusunda iyimser tutumunu sürdürüyor ve uzmanlardan son bir görüş daha alarak kararını verecek.

İLGİLİ HABERLER