Muhalefet, devlet okullarının hayır kurumu statüsünden çıkarılması politikasından vazgeçti

 Muhalefet, devlet okullarının hayır kurumu statüsünden çıkarılması politikasından vazgeçti

Muhalefet, devlet okullarının hayır kurumu statüsünden çıkarılması politikasından vazgeçti

İşçi Partisi’nin, özel okulların hayır kurumu statüsünü sona erdirme planlarından vazgeçtiği ancak bir sonraki genel seçimi kazanması durumunda diğer vergi indirimlerini yine de kaldırmayı istediği belirtilidi.

Statü, İngiltere ve Galler’deki bazı özel okulları vergiden muaf tutuyor.

Sir Keir Starmer daha önce özel okullara yönelik hayırseverlik statüsünün haklı gösterilemeyeceğini söylemişti.

Parti artık hayır kurumu statüsüne ilişkin kuralları değiştirmeden “haksız vergi indirimlerini” kaldırabileceğini söylüyor.

İngiltere ve Galler’de yaklaşık 2.500 özel okul bulunuyor ve hükümet bunların yarısının hayır kurumu olarak kayıtlı olduğu belirtiliyor.

Hayır kurumu statüsüne sahip olmak, okulların kar amacıyla faaliyet gösteremeyeceği ve bağışlar ve işletme oranları gibi konularda bazı vergi muafiyetlerini talep edebilecekleri anlamına geliyor.

2006’dan beri özel okullar, hayırseverlik statülerini korumak için “kamu yararı” yarattıklarını göstermek zorunda kalıyor.

İşçi Partisi, özel okullardan %20 KDV tahsil edeceğini ve işletme oranlarındaki indirime son vereceğini açıkladı.

Siyasi Düşünce podcast’inde BBC’den Nick Robinson’a konuşan Sir Keir, politikanın “özel okullara yönelik bir saldırı” olmadığını, ancak ülkenin “okullarımızın korkunç durumu hakkında bir şeyler yapması” gerektiğini ve bu değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi.

“Özel okullardan çok memnunum” diyen Starmer, “ama devlet okullarımızın da aynı derecede iyi olmasını istiyorum, dolayısıyla çocuğunuzu özel okula ya da devlet okuluna göndermeniz önemli değil çünkü Hayatta eşit şanslar.” İfadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER