NHS dışı sağlık personeline Kovid ikramiyesi

 NHS dışı sağlık personeline Kovid ikramiyesi

NHS dışı sağlık personeline Kovid ikramiyesi

İngiltere hükümeti, daha önce NHS dışı kuruluşlarda çalıştıkları için ikramiyeyi kaçıran sağlık çalışanlarına bir defaya mahsus ikramiye fonu sağlamayı kabul etti.

Kovid salgınının personel üzerindeki baskısını dikkate almak amacıyla bu yıl İngiltere’deki NHS maaş anlaşması kapsamında en az 1.655 £ tutarında bir ödeme kabul edildi.

Ancak BBC yakın zamanda binlerce dış kaynak çalışanının gerekli niteliklere sahip olmadığını ve işverenlerin yasal işlem başlattığını bildirdi.

İşverenleri artık ödemeleri karşılamak için finansman başvurusunda bulunabilir.

Kamu hemşireleri ve fizyoterapistler de dahil olmak üzere 20.000’e kadar personelin yararlanabileceği tahmin ediliyor, ancak bir sağlık sendikası, farklı sözleşmelerle hak kazanamayan başka personelin de olduğu konusunda uyardı.

Bazı hayır kurumlarında, yerel yönetimlerde ve sağlık hizmeti sağlayan sosyal girişimlerde çalışan sağlık personeline, doğrudan NHS için çalışmadıkları için 1.655 £ ile 3.789 £ arasında tek seferlik ödeme alamayacakları söylendi.

Bu tür 10.000 işçiyi temsil eden bir endüstri kuruluşu olan Social Enterprise UK, kararı “haksızlık” olarak nitelendirdi ve hükümete karşı yasal işlem başlatmakla tehdit etti.

İLGİLİ HABERLER