NHS personeli aşıdan kaçınmak için sınır ötesinde iş arıyor

 NHS personeli aşıdan kaçınmak için sınır ötesinde iş arıyor

İngiltere’de zorunlu korona virüs aşısı nedeniyle bazı sağlık çalışanları işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırken çözümü Birleşik Krallık dışında çalışmakta bulanlar var.

Sağlık personellerinden hiç aşı yaptırmayanların 3 Şubat’a kadar ilk Covid aşısını yaptırması  ve 1 Nisan’a kadar tam aşılı olmaları gerekiyor.

BBC Radio 1 Newsbeat’e konuşan bazı sağlıkçılar üçüncü bir seçenek umut ettiklerini söylerken, aşının zorunlu olmadığı başka ülkelerde iş bulma umutları olduğunu belirttiler.

O sağlıkçılardan biri olan Plymouth’tan 25 yaşındaki diş terapisti Chloe, aşıyı istemediğini ve Galler’de çalışmayı düşündüğünü söylerken; “Muhtemelen ortak bir ev bulmak veya Cardiff’te bir arkadaşla yaşamak gibi bir durum olacak” diye konuştu

Chloe, iş için yıllarca eğitim aldığından, işi ve aşı arasında bir seçim yapması gerektiğini düşünmediğini belirterek “Bence bunu yapmaları iğrenç. İnsan haklarımızı elimizden alıyorlar. Galler sınırının hemen ötesinde yasaların tamamen farklı olmasının pek adil olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER