Normandiya Çıkarması’nın 80. Yıldönümü Kutlanıyor

 Normandiya Çıkarması’nın 80. Yıldönümü Kutlanıyor

Normandiya Çıkarması’nın 80. Yıldönümü Kutlanıyor

6 Haziran 1944’te on binlerce Müttefik askeri, Nazi işgali altındaki Avrupa’yı kurtarmak için Normandiya sahillerine çıkarma yaptı. Normandiya çıkarmasının 80. yıldönümü, Fransa ve İngiltere’de düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Törenlere katılan dünya liderleri arasında ABD Başkanı Joe Biden ve Kral Charles III de bulunuyor. Bu etkinlikler, İkinci Dünya Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından birini onurlandırmak için düzenleniyor.

Beş yıl önce 225 gazi, Normandiya’daki anma törenlerine katılmak için seyahat etmişti. Bu yıl ise sadece 23 gazi törende hazır bulundu. Gazilerin sayısındaki azalma, geçen yılların etkisini ve neslin yavaş yavaş yok olduğunu gözler önüne seriyor.

D-Day Çıkarması’nın Tarihi

6 Haziran 1944’te on binlerce asker, Fransa’nın kuzeyindeki Normandiya sahillerine çıkarma yaptı. Bu beş sahil, D-Day olarak bilinen tarihin en büyük deniz çıkarmasına ev sahipliği yaptı. Bu cesur operasyon, Avrupa’nın Nazi işgalinden kurtuluşunun başlangıcını işaret etti.

İngiltere’de de Anma Törenleri

Fransa’ya gidemeyen İngiliz gazileri için de Staffordshire’daki Ulusal Anıt Arboretumu’nda anma törenleri düzenleniyor. Bu törenler, gazilerin ve halkın İkinci Dünya Savaşı’nın fedakarlıklarını ve kahramanlıklarını hatırlaması için bir fırsat sunuyor.

İLGİLİ HABERLER