• 13/04/2024

Nottingham’da 3 kişiyi öldüren katile verilen ceza tepki çekti! Yeniden değerlendirme gündemde

 Nottingham’da 3 kişiyi öldüren katile verilen ceza tepki çekti! Yeniden değerlendirme gündemde

Nottingham’da 3 kişiyi öldüren katile verilen ceza tepki çekti! Yeniden değerlendirme gündemde

İngiltere’nin Nottingham kentinde 3 kişinin ölümüne sebep olan katil geçtiğimiz Haziran ayında yakalanmıştı.

Bir minibüsle gerçekleşen saldırıda sabaha karşı şehir merkezinde cesetleri bulunan kişilerden ikisinin Nottingham Üniversitesi öğrencileri olduğu açıklanmış, Daha sonra başka bir sokakta 50’li yaşlarında bir kişinin daha cesedi bulunmuştu. Kurbanların bıçaklanarak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Nottingham’daki cinayetleri itiraf etmesinin ardından Nottingham Kraliyet Mahkemesinde verilen ceza sırasında Yargıç Turner, Valdo Calocane’nin sorumluluğunun azaldığı gerekçesiyle adam öldürmeyi kabul etmesinin ardından “büyük olasılıkla” hayatının geri kalanını yüksek güvenlikli bir hastanede alıkonulacağını söyledi.

Başsavcı değerlendiriyor

Bu karar; İngiltere kamuoyunda tepkilere neden olurken, kararın tekrar incelenip incelenmeyeceği tartışılıyor. Başsavcı Victoria Prentis’in yargıçların katil Valdo Calocane’nin cezasını gözden geçirmesi gerekip gerekmediğini değerlendirdiği ifade edildi.

Anne Weber’den karara itiraz

Ancak mahkeme dışında konuşan hayatını kaybeden gençlerden birinin annesi Emma Webber, Kraliyet Savcılık Servisi’nin cinayet suçlamasını düşürme kararını eleştirdi.

Cezanın verilmesinden saatler sonra, Başsavcı Victoria Prentis’in bir sözcüsü, ofisinin, verilen cezanın aşırı derecede hafif olduğunu öne süren bir sevk aldığını doğruladı.

Hukuk görevlilerinin inceleme yapmak ve cezanın uygun olup olmadığına karar vermek üzere davayı Temyiz Mahkemesine gönderip göndermemeleri gerektiğini tartmak için 28 günü olduğu belirtiliyor.

Gözden geçirme talep edilebilir

Ceza Planı uyarınca, herkes, çok kısa olduğunu düşünmesi halinde, bir kraliyet mahkemesinin cezasının gözden geçirilmesini talep edebilir.

Başsavcılık tarafından Ekim ayında açıklanan son veriler, yetkililerden 2022 yılında yaklaşık 1.200 vakaya bakmalarının istendiğini gösterdi.

Bunlardan 139’u Yargıtay tarafından yeniden değerlendirildi ve sonuç olarak 95 kişiye daha uzun cezalar verildi.

İLGİLİ HABERLER