Personel grevi, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin ilk haftasını sekteye uğrattı

 Personel grevi, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin ilk haftasını sekteye uğrattı

Personel grevi, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin ilk haftasını sekteye uğrattı

50’den fazla üniversitenin personeli Birleşik Krallık genelinde grev sıralarına katılırken binlerce öğrenci aksamalarla karşı karşıya kalıyor.

Grevin,üniversite ve Kolej Birliği (UCU) üyeleri arasında ücret ve koşullar konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığın bir parçası olduğu bildiriliyor.

Düzinelerce şubenin üniversiteleriyle yaptığı yapıcı görüşmelerin ardından eylemi iptal etmesi nedeniyle eylem planlanandan daha küçük olacak.

Üniversiteler ve Kolejler İşverenleri Birliği (UCEA), bu yılki maaş anlaşmasının son 20 yılın en yüksek teklifi olduğunu söylüyor.

Ancak sendika enflasyonun üzerinde ücret artışı ve güvencesiz sözleşmelere son verilmesi çağrısında bulunuyor.

42 üniversitedeki UCU üyeleri beş gün boyunca grev yaparken , diğer 10 kurumdaki personel de bir gün boyunca grev yapacak.

Sendika, birçok birinci sınıf öğrencisinin Yeni Mezunlar Haftası’na denk gelecek grevlere 20.000’den fazla personelin katılacağını söylüyor. Eylemin artık “en kötü işverenleri” hedef aldığı belirtiliyor.

Üniversite grevleri ne zaman ve nerede?

UCU’ya göre bu haftaki grevler başlangıçta 140’tan fazla üniversitede gerçekleşecekti.

Ancak birçok UCU şubesi, üniversitelerin personel ile yaz boyunca boykot sırasında yapılan geri ödeme kesintilerini geri verme konusunda anlaşmaya varmasının ardından geri çekildi.

Nisan ayında başlayan ve bazı öğrencilerin final notunu alamadan mezun olması anlamına gelen işaretleme boykotu artık sona erdi.

UCEA, ilgili personeli “2023-24’te mezun olmak için gerekli sonuçları hâlâ alamayan kalan öğrencilere yönelik notlandırmaya öncelik vermeye” çağırdı.

Çoğu üniversitenin tüm öğrencilerin çalışmalarının en geç Ekim ayı başlarında notlandırılmasını umdukları belirtildi.

İLGİLİ HABERLER