• 13/04/2024

Prens Harry, İngiltere’nin güvenlik korumasına ilişkin davayı kaybetti

 Prens Harry, İngiltere’nin güvenlik korumasına ilişkin davayı kaybetti

Prens Harry, İngiltere’nin güvenlik korumasına ilişkin Yüksek Mahkeme davasını kaybetti

Prens Harry, Birleşik Krallık’tayken güvenlik korumasının düzeyi konusunda hükümete karşı Yüksek Mahkeme’de açılan davayı kaybetti.

Sussex Dükü, “kraliyet mensubu” olmayı bıraktıktan sonra güvenlik statüsünün düşürülmesine ilişkin kararı değiştirmeye çalışıyordu.

Avukatları kararın veriliş biçiminde adaletsizlik olduğunu savundu.

İçişleri Bakanlığı daha önce Harry’nin güvenliğine duruma göre karar verildiğini söylemişti.

Aralık ayında itirazda bulunulduğunda, İçişleri Bakanlığı avukatları Yüksek Mahkeme Prens Harry’ye hâlâ kamu tarafından finanse edilen polis güvenliğine sahip olacağını ancak bunların tam olarak sağlanan otomatik güvenlik yerine “kendisine özel olarak hazırlanmış özel düzenlemeler” olacağını söylemişti.

Üst düzey isimlere yönelik güvenlik düzenlemelerini kapsayan yasal işlemlerin çoğu, emekli Yüksek Mahkeme yargıcı Sir Peter Lane’in Çarşamba sabahı verdiği kararla Aralık ayında gizli olarak gerçekleştirildi.

Daha önce düşük güvenlik seviyesinin ailesini ülkeye getirmeyi zorlaştırdığını öne sürdüğü için, kararın Dük’ün Birleşik Krallık’a gelecekteki ziyaretleri üzerinde etkileri olabilir.

Prens Harry polis koruması için özel olarak ödeme yapamaz

Kararda Sir Peter, Prens Harry’nin güvenlik statüsünün düşürülmesi kararının alınmasında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığını ve politikadan herhangi bir sapmanın haklı olduğunu tespit ederek Dük’ün davasını reddetti.

Kararın mantıksız olmadığını ve usule ilişkin adaletsizlikle gölgelenmediğini tespit etti.

Kısmen düzeltilmiş 51 sayfalık belgede Sir Peter, Harry’nin avukatlarının “Ravec sürecine ilişkin uygunsuz ve biçimci bir yorum yaptıklarını” söyledi.

Ravec veya Kraliyet ve VIP İcra Komitesi, Kraliyet Ailesi üyelerinin ve diğer VIP’lerin güvenliğini sağlar. Sorumluluğu İçişleri Bakanlığı’na devretmiştir ve Büyükşehir Polisi, Kabine Ofisi ve kraliyet ailesinin katılımı vardır.

İLGİLİ HABERLER