• 18/05/2024

Rapor: İngiltere’deki ev fiyatları gelecek yıl yeniden artmaya başlayacak

 Rapor: İngiltere’deki ev fiyatları gelecek yıl yeniden artmaya başlayacak

Yui Mok / PA

Rics tarafından yapılan ankete göre, İngiltere genelinde ev fiyatlarının önümüzdeki yıl yeniden artmaya başlaması bekleniyor. Mart ayında yeni mülk listeleri ve alıcı ilgisindeki artış, fiyatların istikrara kavuştuğunu gösteriyor.

Rics’in son aylık analizi, yüksek faiz oranları ve yaşam maliyeti krizinin ardından Mart ayında emlak fiyatlarının istikrar kazandığını gösteriyor. Rics kıdemli ekonomisti Tarrant Parsons, talebin kademeli olarak toparlanmaya devam ettiğini ve yeni alıcı taleplerinin arttığını belirtiyor.

Faiz Oranları ve Piyasa Beklentileri

Parsons, enflasyon ortamının hafiflemeye başlamasının İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine yönelik beklentileri artırdığını söylüyor. Ancak, ipotek faizlerinin hala yüksek olması nedeniyle faaliyetteki hızlanmanın sınırlı kalabileceğini vurguluyor.

Alıcı Talebinde Artış Devam Ediyor

Ankete göre, alıcı talebindeki artış devam ediyor ve yeni alıcı sorgularında keskin bir artış gözlemleniyor. Ayrıca, gayrimenkul arzında da artış var; yeni ilanların art arda dördüncü ayda da arttığı belirtiliyor.

Ev Fiyatlarında Artış Bekleniyor

Rics’in raporuna göre, katılımcılar önümüzdeki 12 ay içinde konut fiyatlarında yeniden bir artış öngörüyor. Özellikle Kuzey İrlanda, Londra ve İskoçya’da güçlü bir hava yaratılıyor ve ev fiyatlarında artış bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER