• 02/03/2024

Ankara Anlaşması’ndan ret alanlar gözden geçirme bekliyor

 Ankara Anlaşması’ndan ret alanlar gözden geçirme bekliyor

Türk Vatandaşlarıi Ankara Anlaşması’nın şartlarından yararlanarak Avrupa Birliği ülkelerine göç ederek iş kuruyor ve bu ülkelerden vatandaşlık alma hakkına sahip olabiliyordu. Ancak Birleşik Krallık’ın, AB ayrılmasından sonra artık bu anlaşma geçerliliğini yitirdi.

Ancak, 31 Aralık’tan önce başvuranların dosyaları geçerliliğini sürdürüyor. Başvuru sonuçlarını bekleyen vatandaşlar ise başvuruların adil değerlendirilmediği görüşünde…

Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği’ne de konuyla bilgi veren başvuru sahipleri, İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın dikkatini çekebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

‘BAZI RET GEREKÇELERİ GERÇEKLİKTEN UZAK’

Başvuru sahipleri, içlerinden bazılarına gelen ret gerekçelerinin ise gerçekçi olmadığını ve kasıtlı olarak çarpıtıldığını düşünüyorlar.

İşte o gerekçelerden bazıları;

“Mobil şef olarak başvuran birisinin dosyası mobil berberlikten” ret aldı.

“20 yıldır muhasebeci olan ve 20 yıldır SGK’sı bulunan birisine bu işi yapacak deneyimiz yok” dendi.

“ Ankara Anlaşması ile başvuran vatandaşın başvurusu turist başvurusu” üzerinden ret aldı.

“’DOSYALARI HİÇ OKUMAMIŞ BİLE OLABİLİRLER’

İçlerinde bu dosyaların hiç okunmadığını bile düşünenler var. Hal böyle olunca dosyalarına güvenen vatandaşlar mahkemeye gideceğini söylüyor ancak İngiliz kurumlarının ve mahkemelerinin bu olaylarla meşgul etmek istemediklerini ve son çare olarak bu yola başvuracaklarını söylüyorlar.

‘İNGİLİZ HUKUK SİSTEMİ’NE GÜVENİYORLAR’

Birleşik Krallık kurumlarının hukuku çiğnemeyeceklerine hala güveniyorlar. Tek istedikleri Birleşik Krallık İçişleri Bakanı’nın ve Göçmenlik Bürosu yetkililerin okunan dosyalar da eski kalite standartlarını uygulaması.

İLGİLİ HABERLER