Rishi Sunak, 2 Mayıs’ta genel seçim yapılma olasılığını reddetti

 Rishi Sunak, 2 Mayıs’ta genel seçim yapılma olasılığını reddetti

Reuters

Başbakan Rishi Sunak, yerel seçimlerin yapıldığı tarih olan 2 Mayıs’ta genel seçim yapılmayacağını söyledi.

Bu yılın başlarında Sunak, genel seçimlerin 2024’ün ikinci yarısında yapılacağını öne sürmüştü.

Son zamanlarda Westminster’da Başbakanın daha erken bir oylama yapmayı seçebileceğine dair bazı spekülasyonlar vardı.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİMİZ VAR”

Ancak Perşembe günü ITV News West Country’ye konuşan Sunak, oy verme gününün Mayıs ayının ilk Perşembe günü olma ihtimalini redderek; “Birkaç hafta içinde polis ve suç komisyonu üyeleri, yerel konseyler ve ülke çapındaki belediye başkanları için seçimlerimiz var. İşçi Partisi’nin, genel seçim çağrısı yapmak üzere olduğum bu fikri kamçılamaya çalıştığını görebiliyorum. Bu çok kasıtlı, çünkü nasıl yapacaklarına dair sorulardan kaçınmak istiyorlar” diye konuştu.

Birleşik Krallık’ta milletvekillerinin parlamentoya seçildiği genel seçimler her beş yılda bir yapılıyor.

Bir sonraki seçimin yasal olarak yapılabileceği en son tarih 28 Ocak 2025, ancak Sunak’ın bundan daha erken seçim yapma yetkisi var.

Seçim yapılabilmesi için başbakanın öncelikle Kral’dan Parlamentoyu kapatmasını istemesi gerekiyor. Genel seçim genellikle 25 gün sonra yapılır.

İŞÇİ PARTİSİ’NDEN AÇIKLAMA

İşçi Partisi’nin seçim koordinatörü Pat McFadden şunları söyledi: “Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık başarısızlığından sonra, İngiliz kamuoyunun seçimin 26 Mart’a kadar yapılmasını ve 2 Mayıs’ta yapılmasını bekleme hakkı var. Rishi Sunak, Downing Caddesi’nde işgal etmeyi bırakmalı ve ülkeye çaresizce ihtiyaç duyduğu şeyi vermeli: İşçi Partisi hükümetiyle değişim şansı.”

İLGİLİ HABERLER