• 20/05/2024

Sunak, AB ile İngiltere arasındaki gençlik hareketliliği planı teklifini reddetti

 Sunak, AB ile İngiltere arasındaki gençlik hareketliliği planı teklifini reddetti

Yui Mok / Reuters

İngiltere Hükümeti, AB ile genç Britanyalıların 4 yıla kadar blokta yaşamasına, okumasına veya çalışmasına izin verecek bir anlaşma yapma teklifini geri çevirdi. İşçi Partisi de Avrupa Komisyonu’nun benzer bir planını reddetti.

Avrupa Komisyonu’nun Önerisi Geri Çevrildi

Başbakan, Perşembe gecesi İşçi Partisi’nin teklifi geri çevirmesinin ardından, AB’nin 18 ila 30 yaşları arasındaki gençlere yönelik gençlik hareketliliği planına ilişkin teklifini Cuma günü reddetti. Hükümet, bu teklifin kırmızı çizgilerini ihlal edeceğini belirtti.

Birleşik Krallık’ın Tavrı

Birleşik Krallık hükümeti, Brexit sonrası serbest dolaşımın sona erdiğini ve bu görüşmeleri yeniden başlatmak istemediklerini açıkladı. AB çapında bir gençlik hareketliliği planı sunulmadığı ve bu konuda herhangi bir plan olmadığı vurgulandı.

Gençlik Hareketliliği Planı ve Önerilen Vize Sistemi

Plan, serbest dolaşımı yeniden getirmeyecek ve YMS vizelerini gerektirecek. Muhafazakarlar, ekonomiyi canlandırabileceği için teklifin reddedilmesini yeniden gözden geçirmeleri çağrısında bulundu.

İşçi Partisi’nin Görüşü

İşçi Partisi, AB Komisyonu’nun teklifinin Birleşik Krallık’a değil, AB üye ülkelerine yapıldığını belirtti. Ancak parti, gençlik hareketliliği konusunda herhangi bir planlarının olmadığını ve ticari ilişkileri geliştirmek için diğer yollar önerdiklerini söyledi.

Uzman Görüşleri

Bazı İşçi Partili milletvekilleri, planın İngiltere’nin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Ancak uzmanlar, bu planın AB’nin iç politikasını etkilemeye yönelik bir hamle olabileceğini öne sürdü.

İlerleyen Süreç

Gençlik hareketliliği planının, AB ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği ve gelecekteki müzakereleri nasıl etkileyeceği henüz belirsizliğini koruyor.

İLGİLİ HABERLER