Rishi Sunak: “İsrail’e silah satışı konusundaki politikamızda bir değişiklik olmayacak”

 Rishi Sunak: “İsrail’e silah satışı konusundaki politikamızda bir değişiklik olmayacak”

Ronen Zvulun / Reuters

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail’e silah satışı konusundaki politikalarında bir değişiklik olmayacağını duyurdu. İsrail’e yönelik silah ihracatını durdurma çağrılarına rağmen Sunak, İngiltere’nin bu konudaki kararlılığını vurguladı.

İngiliz Parlamentosu’nda yapılan haftalık oturumda konuşan Sunak, İsrail’e silah tedarikine ilişkin soruları yanıtladı. İskoçya Ulusal Partisi lideri Stephen Flynn, ABD’nin İsrail’e yapacağı mühimmat sevkiyatını durdurmasını hatırlatarak, İngiltere’nin aynı adımı atıp atmayacağını sordu.

“Bölgedeki askeri saldırılardan derin endişe duyuyoruz”

Sunak, İngiliz hükümetinin İsrail’e doğrudan silah sağlamadığını savunarak, “Refah’ta yaşanan durum ve insanî etkiler göz önünde bulundurulduğunda, bölgedeki askeri saldırılardan derin endişe duyuyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmelerinde İngiltere’nin bu tutumunu açıkça ifade ettiğini belirtti.

İsrail’e yönelik baskıların artmasıyla birlikte İngiliz hükümeti, uluslararası insani hukuka bağlılığı göz önünde bulundurarak hareket ettiğini ve silah ihracatını dikkatle değerlendirdiğini vurguladı. Sunak, Parlamento’nun bu kararlılığı anlamasını ve ihracat lisanslarının durumunun değişmediğini anlamasını istedi.

İLGİLİ HABERLER