• 20/05/2024

Rishi Sunak, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame ile göçmen planını görüştü

 Rishi Sunak, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame ile göçmen planını görüştü

Leon Neal / Getty Images

Rishi Sunak, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame’yi Downing Street’te ağırlarken, sınır dışı edilenler için konaklama veya uçuş sağlama konusunda yaşanan zorluklar gündeme geldi. Görüşmenin, İngiltere’nin Ruanda’ya sınır dışı etme planının bazı pratik engellerle karşılaşması ve eleştirilere maruz kalmasıyla gölgelendiği belirtiliyor.

Görüşmede, 500 milyon sterlinlik yatırım planı ele alındığı ve Boris Johnson’ın sığınmacı politikasının Ruanda’ya uçuşlarla uygulanması planının ayrıntılarının masaya yatırıldığı belirtildi. Ancak, planın pratikte uygulanabilirliği ve sığınmacıları taşıyacak havayolu şirketlerinin bulunması konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Havayolu ve Konut Tartışmaları

Havayolu şirketleri ile yapılan müzakereler ve Ruanda’da ayrılan konutların durumuyla ilgili raporlar, planın gerçekleştirilmesindeki zorlukları ortaya koyuyor. Havayolu şirketlerinden birinin plana dahil olup olmayacağı belirsizliğini korurken, Ruanda’da ayrılan konutların yerel alıcılara satıldığı iddia ediliyor.

Siyasi ve Hükümet Tepkileri

Hükümet yetkilileri, planın ilerleyeceğinden ve uçuşların yakında başlayacağından emin olduklarını belirtirken, eleştirmenler planın pratikte uygulanabilir olmadığını ve sığınmacıları taşıyacak havayolu şirketlerinin belirlenmemiş olmasının endişe verici olduğunu dile getiriyor.

Ruanda hükümeti, ayrılan konutların miktarı ve kullanımı konusunda itiraz ederken, İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, İngiltere’ye yasa dışı yollarla geçiş yapanların sayısında artış devam ediyor.

Pratik zorluklar

Sınır dışı edilenler için yeni bir konut ve uçuş planının gerçekleştirilmesi, pratik zorluklarla karşılaşıyor. Sunak’ın Kagame ile yapılan görüşmesi, planın ilerlemesi ve uygulanabilirliği konusundaki belirsizliklere işaret ediyor. Eleştirmenler, planın gerçekçi olmadığını ve sığınmacıları taşıyacak havayolu şirketlerinin belirlenmemiş olmasının endişe verici olduğunu savunuyorlar.

İLGİLİ HABERLER