Ruanda: “Göçmen kabulü hakkında kesin bir garanti veremeyiz”

 Ruanda: “Göçmen kabulü hakkında kesin bir garanti veremeyiz”

Atulinda Allan / AP

Ruanda hükümeti sözcüsü Yolande Makolo, İngiltere’nin ülkeye getirilecek sığınmacıların tamamını kabul edeceklerine dair kesin bir garanti veremediklerini ifade etti. İngiltere’nin Ruanda Planı çerçevesinde ülkeye gönderilecek olan 52 bin kişinin tamamını kabul edebileceklerine dair bir taahhütte bulunamayacaklarını belirtti. Makolo, “İlk iki yıl içinde kaç binini şu an kabul edebileceğimizi söyleyemem” dedi.

Ruanda Planı’na göre; İngiltere’ye yasadışı yollarla giren bazı sığınmacılar Ruanda’ya gönderilecek ve başvurusu kabul edilenler mülteci statüsü alarak Ruanda’da kalabilecekler. Başvurusu kabul edilmeyenler ise başka bir ülkeye yerleşme veya sığınma başvurusunda bulunma hakkına sahip olacaklar.

Ruanda’nın Durumu

Makolo, basına yaptığı açıklamada, ülkenin başkenti Kigali’deki Hope Hostel’in 200 kişiye ev sahipliği yapabilecek bir yer olduğunu ancak Kigali çevresindeki işletmelerle görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Bu işletmelerin sığınmacılara ev sahipliği yapabileceği ifade edildi.

Planın Detayları ve Gelecek Uygulamalar

Ruanda Planı, teknik olarak 1 Ocak 2022’den sonra İngiltere’ye yasadışı yollarla giren herkesin Ruanda’ya gönderilebileceğini öngörüyor. Ancak plan, herhangi bir sayı sınırlaması koymuyor ve geri dönüş hakkının olmadığını belirtiyor. Ayrıca, planın uygulanmasıyla ilgili olarak yakın gelecekte uçuşların başlayacağı ve yaz mevsimi boyunca ve sonrasında ayda birden fazla uçuşun gerçekleşeceği ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERLER