Caria Holidays

Sadiq Khan: “Londra’da hava kirliliği halk sağlığını tehdit ediyor”

 Sadiq Khan: “Londra’da hava kirliliği halk sağlığını tehdit ediyor”

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, araba kullanımı azaltılmadığı takdirde Londra’nın “pis hava ve tıkanmış yollar” nedeniyle bir krizle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Khan, trafik bilgileri tedarikçisi Inrix’in geçen yıl Londra’nın dünyanın en sıkışık şehri olduğunu iddia eden bir raporuna atıfta bulunarak; “Londra’da pandemi boyunca yürümeyi ve bisiklete binmeyi artırma konusunda büyük adımlar atmış olsak da, araba kullanımı sürekli olarak yüksek kaldı. Daha yeşil, daha sürdürülebilir bir gelecek sunma çabalarımızı ikiye katlamazsak, kirli hava ve tıkanmış yollardan kaynaklanan bir halk sağlığı krizleri bitmeyecek.” diye konuştu.

Khan, sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için daha fazlası yapılmazsa, şehrin bir halk sağlığı krizi olan Covid-19’dan sonra başka bir salgınla kalabileceğini söyledi.

Inrix’in raporu; İlk sokağa çıkma yasağından önce otobüs kullanımının %70, metro kullanımının ise %55 seviyesinde olduğunu gösterirken araba kullanımının pandemi öncesi seviyelere geri dönmeye yakın olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, tıkanıklığın Londra ekonomisine geçen yıl sürücü başına ortalama 1.211 £ ve toplamda 5,1 milyar £’a mal olduğunu ortaya koydu.

İLGİLİ HABERLER