• 20/05/2024

Sadiq Khan’dan hükümete “evsizler” için yardım çağrısı

 Sadiq Khan’dan hükümete “evsizler” için yardım çağrısı

Sadiq Khan’dan, hükümete “evsizler” için yardım çağrısı

İngiltere artan yaşam maliyetiyle birlikte, Londra sokaklarında uyuyan insanların sayısının bu kış neredeyse dörtte bir oranında arttığı belirtildi.

Evsiz insanların sorunlarıyla ilgilenen hayır kurumlarının, bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 23 artışla 3 bin 570 kişiye kıyasla 2023’ün son üç ayında sokaklarda 4 bin 389 kişiyi tespit ettiği bildirildi.

Sadiq Khan: Bin 200’den fazla acil konaklama talebi geldi

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Ocak ayındaki iki haftalık soğuk dönemde bin 200’den fazla kişinin acil konaklama talebinde bulunduğunu bildirdi. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk bir artışı temsil ediyor.

İngiltere başkentindeki 32 yerel otoriteyi temsil eden Londra Konseylerinden alınan verilere göre, bunlardan 242 kişiye yakın zamanda mülteci statüsü verildi ve hükümetin sağladığı konaklama yerlerinden yeni ayrıldılar.

Khan, yaptığı açıklamada, hükümetin mültecilere yönelik düşmanca yaklaşımının devam etmesi, yüzlerce insanın evsiz kalması veya sokaklarda uyuması anlamına geldiğini söyledi. Khan, “Belediye Başkanı olarak sokakta uyumanın önüne geçmek için yerel yönetimler ve gönüllü özel sektörle birlikte elimden gelen her şeyi yapmaya kararlıyım ve bakanları bu utanç verici duruma son verme çabalarımıza destek vermeye çağırıyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER