Sağır adama, iş bulma merkezinin kötü muamelesi sonrası 50 bin sterlin tazminat

 Sağır adama, iş bulma merkezinin kötü muamelesi sonrası 50 bin sterlin tazminat

Christopher Thomond/The Guardian

İngiltere’de ileri derecede sağır bir adam, iş merkezi yetkililerinin kötü muamelesine maruz kaldıktan sonra mahkeme tarafından £50.000 tazminat almaya hak kazandı.

Yargıç Joanna Wade, İngiliz İşaret Dili (BSL) kullanan ve okuma-yazma becerileri sınırlı olan Paul Rimmer’ın, Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (DWP) personelinin baskıcı ve yasa dışı davranışlarına maruz kaldığını belirledi.

DWP’nin Kötü Muamelesi

Leeds Park Place iş merkezi, Rimmer’ın ihtiyaçlarını göz ardı ederek ve ona uzman yardım sağlamayı reddederek engelli bireylere karşı kötü davrandığı tespit edildi.

Mahkeme Kararı

Rimmer, iş merkezi yetkililerinin altı yıldır devam eden kötü muamelesinin “köstebek günü” olarak nitelendirilmesiyle birlikte tazminat kazandı.

Rimmer’ın Memnuniyeti

Rimmer, kararı memnuniyetle karşıladı ve yıllardır yaşadığı zorlukları anlatmanın ve sonunda inanılmış olmanın mutluluğunu dile getirdi.

DWP’nin İncelemesi

DWP’nin engelli bireylere yönelik muamelesi giderek daha fazla incelenirken, insan hakları gözlemcileri, DWP’nin uygulamalarını eşitlik yasaları açısından değerlendirmek için resmi bir soruşturma başlattı.

DWP, erişilebilir hizmetler sunma konusundaki kararlılığını vurgulayarak müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için çaba gösterdiklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER