• 18/05/2024

Sağlık çalışanı 20 gün arayla iki kez korona virüse yakalandı

 Sağlık çalışanı 20 gün arayla iki kez korona virüse yakalandı

İspanya’da araştırmacılar, 31 yaşındaki bir sağlık çalışanının 20 gün içerisinde iki kez pozitif test sonucu aldığını bildirdi. Bu iki enfeksiyon arasındaki bilinen en kısa zaman dilimi. Test sonuçları, sağlık çalışanının Aralık ayı sonunda önce Delta varyantına, ardından Ocak ayında da Omicron varyantına yakalandığını gösterdi.

İspanyol araştırmacılar, bu sonucun daha önce Covid geçirmiş ve tamamen aşılanmış olsanız dahi yeniden virüsü kapabileceğiniz anlamına geldiğini söyledi.

İspanyol sağlık çalışanı, ilk PCR testinin pozitif sonuç vermesinin ardından hiçbir belirti göstermedi. Ancak üç haftadan daha kısa bir süre içerisinde öksürük ve yüksek ateş belirtisi gösteren sağlık çalışanı yeniden bir test yaptı ve testi yeniden pozitif çıktı.

İki testin daha fazla analiz edilmesiyle birlikte, hastanın ayrı ayrı iki farklı varyantla enfekte olduğu sonucunu ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan Dr. Gemma Recio, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi’nde yaptığı sunumda, söz konusu vakayla birlikte Omicron varyantının, “diğer varyantlarla doğal yoldan geliştirilen ya da aşılarla sağlanan bağışıklıktan kaçabileceği” sonucuna ulaşıldığını belirtti.

İLGİLİ HABERLER