Şamima Begüm: “Terör eylemlerini bilmeme rağmen IŞİD’e katıldım”

 Şamima Begüm: “Terör eylemlerini bilmeme rağmen IŞİD’e katıldım”

Şamima Begüm 15 yaşındayken, “terör eylemlerini bilmesine rağmen IŞİD’e katıldığını”, kendisine yönelik toplumsal öfkeyi anladığını söyledi.

“Ulusal güvenlik riski” olarak görüldüğü için İngiliz vatandaşlığı iptal edilen Begüm, bir yıla yayılan söyleşide 2015’te örgüte katılmak için plan yaparken IŞİD mensuplarından da yardım aldığını açıkladı.

THE SHAMIMA BEGUM STORY

Yaşadıklarını BBC podcastı The Shamima Begum Story’e anlatan Begüm, örgüte katılmak için İngiltere’den ayrıldığında kendini rahatlamış hissettiğini ve beklentisinin ülkeye geri dönmemek üzerine olduğunu belirtti.

Begüm, “Halk beni bir tehlike, bir risk; kendilerine, güvenliklerine ve yaşam tarzlarına yönelik bir tehdit olarak görüyor ama ben düşündükleri gibi biri değilim” dedi.

Begüm IŞİD’in 2019’da yenilgiye uğratılmasının ardından Suriye’deki gözaltı kamplarında tutulan binlerce kadın, erkek ve çocuk arasında yer alıyor.

Bunların pek çoğu, artık ülkeleri tarafından istenmiyor

3 ÇOCUĞU DA ÖLDÜ

Suriye’de doğurduğu üç çocuğu da ölen 23 yaşındaki Begüm, İngiliz vatandaşlığını geri alıp ülkeye dönebilmek için bir hukuki mücadele veriyor.

Begüm’ün cinsel sömürü amacıyla insan kaçakçılığına mı maruz kaldığı yoksa İngiltere’ye tehdit oluşturan, adanmış bir IŞİD destekçisi mi olduğu sorusu mahkemedeki çekişmenin odağındaki konu.

“TOPLUMUN ÖFKESİNİ ANLIYORUM”

Begüm, kendisinin medya tarafından kötü bir şekilde gösterildiğini de ekledi:

 “Ben IŞİD’den ve başıma gelenlerden daha fazlasıyım. Toplumun bana yönelik öfkesini anlıyorum. Ama bu öfkenin bana dair bir öfke değil, IŞİD’e dair bir öfke olduğunu düşünüyorum. IŞİD’i düşününce akıllarına ben geliyorum çünkü medya buna çok fazla yer verdi.”

Medyanın kendisine bu kadar çok yer verme nedeninin IŞİD’e katılması olduğunu hatırlatınca ise “Ama bunda büyütecek ne var? Gittik IŞİD’e katıldık, bu kadar… Oldu ve bitti, buna dair daha fazla ne denebilir ki? Ama onlar bu hikayeye yer vermeye devam etmek istedi çünkü büyük bir hikayeydi” yanıtını verdi.

İLGİLİ HABERLER