• 16/04/2024

Seyahat sektörünün yeni altın bileziği: Uzaktan çalışma vizesi

 Seyahat sektörünün yeni altın bileziği: Uzaktan çalışma vizesi

Son dönemde koronavirüsün etkileri artmaya başladıkça “Madem evden çalışıyorum, neden başka bir ülke olmasın” diyenlere kapılarını açan ülkeler dikkat çekmeye başladı.

Örneğin, Atlas Okyanusu’nda yer alan, ABD’nin doğu sahili açıklarında bulunan Bermuda Adaları, 1 Ağustos’ta, evden çalışanlar ile lisans ve üzeri programlarda eğitim görenlere bir yıllık oturma izni uygulamasını başlattı. 236 dolar ödeyenler, “koronavirüs vizesinden” yararlanabiliyor.

KARAYİPLER’DEN ÖZEL VİZE

Benzer şekilde Karayipler’deki Britanya denizaşırı toprağı Anguilla da uzaktan çalışanlar için özel vizenin yanı sıra masrafların da bir kısmını karşılıyor. 15 bin kişinin yaşadığı adada bugüne kadar 18 vaka görüldü ve koronavirüsten hayatını kaybeden olmadı.

‘BARBADOS: HOŞGELDİN DAMGASI’

Başka bir Karayip adası Barbados da haziranda yaptığı açıklamayla “Barbados Hoşgeldin Damgası”nı tanımtıştı. Bireyler için 2 bin dolar, aileler için 3 bin dolar olan bu damga ile ülkede 12 ay boyunca uzaktan çalışılabiliyor.

Bugüne kadar 21 kişinin virüsten hayatını kaybettiği Barbados’ta vize için yılda 50 bin dolar kazanma şartı var.

ASYA’DA EVDEN ÇALIŞMAK

Booking.Com Bölge Direktörü Nuno Guerreiro, CNBC’ye verdiği röportajda “Araştırmalarımıza göre başka bir destinasyonda uzaktan çalışmaya ilginin arttığını söyleyebiliriz. Taylanda (yüzde 60), Vietnam (yüzde 52), Singapur (yüzde 50), Çin (yüzde 45) ve Hong Kong (yüzde 39)’ta böyle bir plana girişenler, küresel ortalamanın üzerinde” değerlendirmesinde bulundu.

Yurt dışında yaşayan ve çalışan kişiler (expat) için en geniş iletişim ağını oluşturan Internations’ın 2019 verilerine göre expatların en çok yaşamayı tercih ettiği dört ülkeden ikisi Asya’dan. Buna göre Tayvan, en uygun fiyatlı sağlık harcamalarına sahipken, kişisel harcamalar için en ucuz ülke Vietnam. Singapur ise kişisel güvenliğin en yüksek olduğu ülke olarak seçilmişti.

Independent Türkçe / Gökçen Tuncer

İLGİLİ HABERLER