Starmer: Daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamaya çalışacağım

 Starmer: Daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamaya çalışacağım

Starmer: Daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamaya çalışacağım

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, partisinin seçimi kazanması halinde, Avrupa Birliği’yle (AB) “daha iyi” bir Brexit Anlaşması imzalamaya çalışacağını söyledi.

Financial Times gazetesine konuşan Starmer, İngiltere ile AB arasında imzalanan ve 2025’te gözden geçirilecek Brexit Anlaşması’nın kapsamının “çok dar” olduğunu belirtti.

Starmer, “Hemen hemen herkes, (eski başbakan) Boris Johnson’ın AB’yle vardığı anlaşmanın iyi bir anlaşma olmadığını, çok dar kapsamlı bir anlaşma olduğunu kabul ediyor” dedi.

İngiltere ekonomisinin büyümesi için AB’yle “daha yakın ticari ilişkiler” kurmanın önceliği olacağını vurgulayan Starmer; güvenlik, inovasyon ve bilimsel araştırma gibi konularda da Londra-Brüksel ilişkilerinin gelişmesi gerektiğini kaydetti.

Starmer, İşçi Partisi’nin İngiltere’de iktidara gelmesi halinde, Brexit Anlaşması’nın spesifik olarak hangi maddelerini değiştirmeye çalışacağı hakkında ise detay vermedi.

İşçi Partisi lideri ısrarla yeniden AB’ye üye olmayı hedeflemediklerini, İngiltere’nin yeniden Gümrük Birliği’ne ya da AB Ortak Pazarı’na katılmasının söz konusu olmadığını söylüyor.

AB’nin İngiltere’yle mevcut Brexit Anlaşması’nı değiştirmeye sıcak bakıp bakmayacağı ise belirsiz.

İLGİLİ HABERLER