“Storm Babet” nedeniyle bir hafta içinde ikinci kırmızı alarm

 “Storm Babet” nedeniyle bir hafta içinde ikinci kırmızı alarm

“Storm Babet” nedeniyle bir hafta içinde ikinci kırmızı alarm

İskoçya’da bir hafta içinde ikinci “yaşam tehlikesi” uyarısı yürürlüğe girdi ve Birleşik Krallık genelinde sağanak yağmur ve kuvvetli rüzgar tahminleri yapıldı.

Tahminciler, İskoçya’nın Angus ve Aberdeenshire’ın halihazırda şiddetli sel felaketinden etkilenen bazı bölgelerinde Cumartesi günü 70-100 mm (4 inç) yağmur yağabileceğini belirtti.

Babet Fırtınası’nın ilk kez ortaya çıktığı Perşembe gününden bu yana üç kişi öldü. Ülke genelindeki sel mağdurları geçici barınma yerlerinde kalıyor.

Yeni kırmızı hava durumu uyarısı gece yarısı başladı ve Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Yağmur ve rüzgar için kehribar ve sarı uyarılar doğu İskoçya’nın çoğunu kapsıyor, kuzeydoğu İngiltere için ise sarı rüzgar uyarısı mevcut.

Network Rail, İskoçya’daki tren hizmetlerinin Cumartesi günü “kesintiye uğrayacağını” ve Birleşik Krallık’ın diğer yerlerindeki hatların gece boyunca sular altında kalacağını söyledi.

Kuzeydoğu İngiltere’deki “birkaç” hat da dahil olmak üzere İngiltere’deki bazı rotaların etkileneceği konusunda uyardı; Sheffield’den Londra’ya Midland Ana Hattı; Midlands genelinde “yaygın” kesinti; Stowmarket bölgesindeki sel nedeniyle Greater Anglia hizmetleri.

Ayrı bir gelişmede, Çevre Ajansı Derbyshire’daki şiddetli yağışların ardından kapasitesine yaklaşan Ladybower rezervuarını izliyor. Taşma, Derwent Nehri boyunca su baskınlarına neden olabilir.

İLGİLİ HABERLER