• 13/04/2024

Sunak, Gazze’ye destek gösterilerini aşırılık yanlılarının ele geçirdiğini söyledi

 Sunak, Gazze’ye destek gösterilerini aşırılık yanlılarının ele geçirdiğini söyledi

REU

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Gazze’ye destek için yapılan eylemleri aşırılık yanlılarının ele geçirdiğine ilişkin açıklamalar yaptı.

Sunak, Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünde yaptığı açıklamada, “Son haftalarda ve aylarda aşırılık yanlısı olaylar ve suçlarda şok edici artış gördük” ifadesini kullandı.

İngiltere sokaklarında yapılan Gazze’ye destek eylemlerinin tehdit, tahrik ve planlı şiddet olayları haline dönüştüğünü savunan Sunak, ülkedeki Yahudi ve Müslümanların günlük hayatta çeşitli baskılar ve zorluklarla karşılaştığını söyledi.

“Demokrasimiz hedefte”

Sunak, “Demokrasimiz hedefte” derken eylemcilerin birçok etkinliği sabote eden eylemler düzenlediği, milletvekillerinin evlerinde güvende hissetmediği, parlamentonun dahi güvenlik endişeleriyle toplandığını öne sürdü.

Siyasetçi George Galloway’in “Gazze referandumu” olarak adlandırdığı Rochdale ara seçiminden zaferle çıkmasına da değinen Sunak, “Endişe verici olmanın da ötesinde” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece hükümetin değil herkesin yaşananlara tepki göstermesi gerektiğini belirten Sunak, “Bizi parçalamak isteyen güçler var. 7 Ekim’den bu yana, savaşın masumlara, kadınlara ve çocuklara getirdiği korkunç acılar konusunda hepimizin hissettiği insani kaygıdan, bölücü, nefret dolu bir ideolojik gündemi ilerletmek için yararlanmaya çalışanlar var” diye konuştu.

“Müslümanlarla aşırılık yanlılarını birbirinden ayırıyorum”

“Son dönemdeki birçok olayda, değerlerimize düşman ve demokratik geleneklerimize saygısı olmayan küçük gruplar tarafından sokaklarımız ele geçirildi” diyen Sunak, Müslümanlarla aşırılık yanlılarını birbirinden ayırdığını da ifade etti.

Protesto hakkını savunmakla birlikte aşırılık ve şiddet yanlısı çağrıların yapılamayacağını söyleyen Sunak, polise aşırılıkla mücadelede ilave güçler veren yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Sunak, üniversitelerden kampüslerde aşırılık yanlısı eylemlere izin vermemesini istediği konuşmasında bu eylemlere karışanlara vize vermeme ve varsa vizelerini iptal etme düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını da anlattı.

Eylemleri organize edenlere ve katılanlara da seslenen Sunak, “Yürüyüşlerinizin elinden alınmasına izin vermeyin. Gelecek haftalarda barışçıl biçimde, diğer vatandaşlarla empati yaparak yürüyebileceğinizi gösterme şansınız var” dedi.

İLGİLİ HABERLER