The Guardian: Bazı okullar, yardım taleplerini karşılamakta zorlanıyor

 The Guardian: Bazı okullar, yardım taleplerini karşılamakta zorlanıyor

İngiliz The Guardian gazetesi, okul müdürleri ve gıda yardım kuruluşlarının, çocuklarına yiyecek almaya gücü yetmeyen ailelerin artan talepleriyle başa çıkmakta zorlandıklarını yazdı.

The Guardian’ın haberinde, okul mutfakları için şefleri eğiten yardım kuruluşu “Chefs in Schools”un gelecek ay yayımlanacak anketinde, “Okul müdürleri, hükümetin artan krizle başa çıkmak için okulları kendi haline bıraktığını söylüyor” mesajına vurgu yapacağı bildirildi.

Anketin, İngiltere’deki pek çok okulun, kıştan önce dahi aç çocukların sayısında “yürek burkan” bir artış gördüğünü ortaya koyduğu belirtilen haberde, artan enerji faturalarının daha fazla aileyi ısınma ve gıda satın alma arasında seçim yapmaya zorladığı kaydedildi.

Haberde, “Londra’nın güneydoğusunda yer alan Lewisham’daki bir okulun, yardım kurumuna, ücretsiz okul yemeklerine hak kazanmadıkları ve arkadaşlarının yemekleri olmadığını bilmelerini istemediği için boş bir beslenme çantasından yemek yiyormuş gibi yapan bir çocuktan bahsettiğine” yer verildi.

Haberde ayrıca, Chefs in Schools’un Yönetim Kurulu Başkanı Naomi Duncan’ın şu ifadeleri yer aldı:

“Okulda çok aç oldukları için çocukların silgi yedikleri hakkında bir şeyler duyuyoruz. Çocuklar bir gün önceki öğle yemeğinden bu yana hiçbir şey yemeden geliyorlar. Hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor.”

İLGİLİ HABERLER