Londra’da Geleneksel Türk Sanatları Sergisi: The Noble

 Londra’da Geleneksel Türk Sanatları Sergisi: The Noble

Kültürel diploması alanında Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından olan Yunus Emre Enstitüsü, Traditional Turkish Arts (TTA) Platformu iş birliğiyle organize etmiş olduğu The Noble: Geleneksel Türk Sanatları Sergisi sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bağcılar Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın desteği ile düzenlenen sergi 28 Kasım – 21 Aralık 2022 tarihleri arasında Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün Londra’nın merkezinde yer alan galerisinde ziyaret edilebilecek.  

Tezhip, hat, ebru, minyatür, çini ve batik gibi geleneksel Türk sanatları yüzyıllardır Türk kültürünü, estetiğini ve tarihini temsil eden en önemli unsurlardandır. Bu sanatlarda kullanılan zengin motiflerden göze en basit görünenlerin bile ardında binlerce yıllık kültürel gelenek, görenek, efsane ve inanışların izlerini bulmak mümkündür. Tarih boyunca bu sanat dallarından her biri, geleneksel niteliklerini kaybetmeden ve özellikle de sürekli değişen sanat dünyasının estetik değerleriyle muhteşem bir uyum içerisinde gelişmeye devam etmiştir.  

Özgün çalışmaları ile sergide yer alacak olan sanatçılardan Ahmet Sacit Açıkgözoğlu, Berna Vahapoğlu, Elif Yurdakul, Emsele Bal, Gulnaz Fatima Mahboob, Gülcan Acar, Mürvet Bilgin, Nagihan Seymour, Nimet Koç, Sema Yekeler Yurtseven ve Songül Ergün’ün birbirinden eşsiz eserleri Londra’da Yunus Emre Enstitüsü’nde sanat severler ile buluşacak.  

28 Kasım’da lansmanı yapılacak olan The Noble Sergisi, 21 Aralık’a kadar Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

Sergilenen eserlerin bir çoğu Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün galerisinde veya sergi süresince https://traditionalturkisharts.co.uk websitesinden satın alınabilecek. Sergiden elde edilen gelir, sergide yer alan sanatçıları ve Yunus Emre Enstitüsünün çalışmalarını desteklemek amaçlı kullanılacaktır.  

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün web sitesini ziyaret edebilir: https://yeelondon.org.uk  ya da londra@yee.org.tr  adresine e-posta gönderebilirsiniz 

Katılım ücretsizdir ancak Eventbrite üzerinden kayıt zorunludur.  
 
Kayıt Linki: https://thenoble.eventbrite.co.uk  

Tarih: 28 Kasım – 21st Aralık 2022  

Ziyaret Saatleri: Haftaiçi 10:00 – 18:00  

Mekan: 10 Maple Street, London, W1T 5HA   

İLGİLİ HABERLER