• 14/04/2024

Türk Doğal taş ihracatçıları İngiltere’ye geliyor

 Türk Doğal taş ihracatçıları İngiltere’ye geliyor

Türk Doğal taş ihracatçıları İngiltere’ye geliyor

Türkiye’ye 2022 yılında 2,2 milyar dolar döviz kazandıran doğal taş ihracatçıları İngiltere çıkarması.

Sektörün önde gelen firmaları İngiliz mimarların prestijli projelerinde Türk doğal taşı kullanmaları için Londra’ya geliyor.

150 farklı çeşit doğal taş ve 650 renk ve desen seçeneği sunan Türk doğal taş sektörü, Türkiye’nin doğal ihracat lideri Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin organize ettiği “İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti” ile 5-10 Şubat tarihleri arasında İngiltere’de mimarlar ve ithalatçılarla yoğun bir hafta geçirecek.

Doğal ham akik taşı

“TÜRK DOĞAL TAŞINA DEĞER KATMAK İSTİYORUZ”

Türk doğal taşına değer katmak için pazarlama stratejisi yürüttüklerini aktaran Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti” çerçevesinde 6 Şubat 2023 tarihinde mimarlık firmalarıyla bir araya geleceklerini, mimarların prestijli projelerinde Türk doğal taşı kullanmalarını sağlamak için mimarlara Türk doğal taşlarının zengin renk ve desen özellikleri hakkında sunum yapacaklarını vurguladı.

“MİMARLAR KARAR VERECEK”

Ticaret Bakanlığı desteğiyle hayata geçirdikleri “İşlenmiş Doğaltaş Sektöründe Tasarım Odaklı İhracatın Geliştirilmesi” isimli URGE projesi çerçevesinde İngiltere’ye 2018 yılında “İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti” yaptıklarını hatırlatan Alimoğlu, “İngiltere’de doğal taşlarımızın prestijli projelerde kullanımında mimarlar karar verici. 2018 yılındaki ticaret heyetimizde Zaha Hadid, Stanton Williams, Squire&Partnerk, Simpson Haugh, Allford Hall Monaghan Morris, Wilkinson Evre, Adjaye Associates gibi İngiltere’nin ünlü mimarlık ofislerinin aralarında yer aldığı 50’den fazla ünlü İngiliz mimarla bir araya gelmiştik. Bu sefer halkaya yeni mimarlık ofislerini dahil edeceğiz” dedi.

İLGİLİ HABERLER