Almanya, Türkiye’yi bugünden itibaren yüksek riskli bölge ilan etti

 Almanya, Türkiye’yi bugünden itibaren yüksek riskli bölge ilan etti

Almanya’da hükümetin kararı sonrasında Türkiye bugünden itibaren korona vakalarındaki artış nedeniyle ‘yüksek risk’ grubu ülkeler arasına girdi. 17 Ağustos’tan itibaren Türkiye’den Almanya’ya dönüşte aşı olmayanlar 10 gün karantinaya tabi olacak.

10 GÜN KARANTİNA ZORUNLULUĞU

Yeni uygulamaya göre 7 yaşına kadar olan çocuklar hariç Almanya’ya giriş yaptıktan sonra Avrupa Birliği’nde geçerli BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson veya Moderna aşılarından yapılmış komple aşıları yoksa 10 günlük zorunlu karantinaya girecek. İlk 5 günden sonra test yaptırıp negatif sonuç alanların karantina süresi dolmuş olacak. 7-12 yaş grubu çocuklar ise sadece 5 gün karantinada kalacak. Karantina süresi boyunca ikamet edilen konut terk edilmeyecek, misafir veya ziyaretçi alınmayacak.

PARA CEZASI VAR

Ayrıca çifte aşısı olmayan 12 yaşından üstü herkes Almanya’ya seyahat etmeden son 48 saat içerisinde yaptırmak şartıyla negatif sonuçlu PCR testi bulundurmak zorunda. Hava veya karayoluyla Almanya’ya girişlerde 10 günden fazla Türkiye’de kalmış herkes internet üzerinden aşı ve test ile ilgili belgelerin yüklendiği giriş formu doldurmak zorunda. Almanya’dan transit geçenler ise Almanya için giriş formu doldurmayacak. Dijital imkânı olmayanlar, istisnai durumlarda uçağa binişlerde giriş belgesi dolduracak. Yönetmeliklere aykırı davrananılması durumunda ise para cezaları verileceği duyuruldu.

İLGİLİ HABERLER