Türkiye İngiltere’nin karantina merkezine döndü

 Türkiye İngiltere’nin karantina merkezine döndü

Türkiye, İngiltere’nin karantina merkezine döndü.

İngiltere’nin dünyada büyük panik yaratan korona virüsün Hindistan varyantı nedeniyle, Pakistan’ı ‘kırmızı liste yasaklı ülkeler’ arasına alması, Türkiye’ye yaramadı.

İNGİLTERE’YE DÖNÜŞTE 1750 STERLIN ÖDEME İSTEMİYORLAR

Bilindiği gibi kırmızı liste ülkelerden İngiltere’ye geri dönen Britanya sakinlerinin, 1750 sterlin ödeyerek 10 gün zorunlu otel karantinasına girmesi gerekiyor. Bu yolu atlatmak isteyen Britanyalılar, Pakistan’a hiçbir seyahat kısıtlaması uygulamayan Türkiye’ye uğrayıp bir süre tatil yaptıktan sonra ülkelerine dönerek hem ucuz hem de kısıtlamasız şekilde İngiltere’ye geçiş yapıyorlar.

10 GÜN TÜRKİYE’DE TATİL YAPIYORLAR

İngiltere’ye doğrudan gittiklerinde otel odasına 10 gün boyunca tıkılmak istemeyen Britanyalılar, 1750 sterlinden daha az bir bütçe ile başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde tatil yapıyorlar. Türk vatandaşları sokağa çıkamazken, İngilizler hiç bir kısıtlamaya tabi olmadan turist olarak dolaşıyor. Türkiye İngiltere’nin yasaklı ülkeleri listesinde bulunmadığı için de 10 günlük tatilin ardından ülkelerine hiçbir kısıtlama olmadan dönüyorlar.

HİNT VARYANTININ TÜRKİYE’DE YAYILMASINA NEDEN OLUYOR

Ancak bu durum Türkiye açısından büyük risk oluşturuyor. Hâlihazırda tam kapanmada olan Türkiye’de alınan önlemlere rağmen Pakistan’da etkili olan Hint varyantının Türkiye’de yayılmasına neden oluyor.

Bilindiği gibi Türkiye, Hindistan ile seyahatleri durdurmasına rağmen Pakistan’a yönelik bir kısıtlamaya henüz gitmedi.

İLGİLİ HABERLER