• 20/05/2024

Türkiye’de Schengen vizesi başvuruları reddedilenlerin sayısı artıyor

 Türkiye’de Schengen vizesi başvuruları reddedilenlerin sayısı artıyor

Britanya merkezli haber ajansı Reuters, Türkiye’de artan Schengen vizesi başvurusu retlerine dair bir haber hazırladı.

schengenvisainfo.com’un derlediği verilere göre 2021’de Türkiye’den yapılan vize başvurularının yüzde 16.5’i reddedildi, bu oran 2020’de yüzde 12.5 idi. Türk başvurularında Schengen ret oranları 2015’te sadece yüzde 4 iken, ilerleyen yıllarda kademeli olarak yükseldi. Reuters, Türkiye’de Schengen vizesine başvurmanın 100 Euro’ya mal olduğunu; bunun da Türkiye’de asgari maaşın üçte birine tekabül ettiğine dikkat çekti.

Retlerle ilgili olarak Reuters’a konuşan schengenvisainfo.com’un Genel Yayın Yönetmeni Shkurta Januzi, “Tüm dünyada ret oranları arttı. Ancak Rusya gibi diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin ret oranının artışı daha büyük ve istikrarlı” dedi.

Geçmişte Jürgen Klopp’tan Gianluigi Buffon’a spor dünyasından birçok büyük isimle söyleşi yapan spor spikeri Sinem Okten, haber için yaptığı açıklamada vize başvurusunun iki defa reddedildiğini belirtti.

Ökten, Almanya’nın başvurusunu reddederken bir gerekçe sunmadığını; Fransa’nın ise spikerin ülkede geçireceği zamanı veya Türkiye’ye dönüşünü finanse edeceğine dair yeterince kanıt görmediklerini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’den gelen başvuruların reddedilmesinin arkasında siyasi gerekçeler bulunmadığını; bunun gerekçesinin Türkiye’den gelen eksik ve potansiyel olarak dolandırıcılık amacıyla yapılan başvurula olduğunu belirtti.

Meyer-Landrut, “Siyasi temelde hiçbir karar alınmıyor, objektif temelde alınıyor” dedi. Delegasyon başkanı, Türkiye’de verilen retlerin geçen senenin yüzde 13-14’lük küresel ortalamaya da yakın olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER