Caria Holidays

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu’ndan Türkiye’ye övgü dolu sözler

 Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu’ndan Türkiye’ye övgü dolu sözler

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında geçen yıl imzalanan ve 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) sonrası ikili ekonomik ilişkiler, Brexit sonrası Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Paleo “Türkiye’nin imalat sanayi son derece etkin, rekabetçi ve bölge için muhteşem bir ticaret üssü.” dedi.

“TÜRKİYE’YE DAHA ÇOK YATIRIM YAPMALIYIZ”

Birleşik Krallık’ın Türkiye ile ilişkisinin giderek güçlenmeye devam ettiğini belirten Poleo, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasının Türkiye gibi güçlü ve önemli ülkelerle daha çok yatırım yapmaları gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

“İŞBİRLİĞİ ESKİYE DAYANIYOR”

Poleo, Britanya’nın Türkiye ile iş birliğinin AB üyeliğinden çok daha öncesine dayandığını, iki ülkenin G20, Avrupa Konseyi ve NATO gibi küresel ailelerin üyesi olduğunu hatırlattı.

Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılışının iki ülke arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmek için yeni fırsatlar oluşturduğunu vurgulayan Poleo, “En önemli sınamanın üstesinden gelmeyi başardık. AB-Türkiye Gümrük Birliği kapsamındaki eski ticaret anlaşmalarımızı mümkün olduğu kadar koruyan bir STA imzalayarak ülkelerimiz arasındaki ticaretin devamlılığını sağladık.” dedi.

“FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMA FIRSATIMIZ OLDU”

Birleşik Krallık ve Türkiye’nin pandemi ve iklim değişikliği ile mücadele de dâhil olmak üzere vatandaşlarını en çok etkileyen önemli konularda çok yakın bir iş birliği kurduğunu belirten Poleo, “Glasgow’da gerçekleştirilen COP26 İklim Değişikliği Konferansı öncesi Türkiye ile farklı platformlarda fikir alışverişinde bulunma imkânımız oldu. Türkiye’nin Paris Protokolü’nü onaylamasını da büyük bir memnuniyetle karşıladık.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER