bellonareklam1

Türkiye’ye yasak var, Birleşik Krallık’a yok

 Türkiye’ye yasak var, Birleşik Krallık’a yok
iinternational supermarket

Yunanistan Sivil Havacılık Müdürlüğü, mevcut seyahat kısıtlamalarının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu. Yeni güncellenen listede ise Birleşik Krallık’a yasak uygulanmadığı görülürken, Türkiye’den gelenler için giriş yasağı devam ediyor.

Yeni genelgeye göre 27 AB ve Schengen üyesi ülke ile AB dışındaki yasaktan muaf tutulan 21 ülke vatandaşları dışındakilerin Yunanistan’a girişi yasaklanıyor. Muaf tutulan ülkeler arasında Birleşik Krallık’ta bulunuyor. Türkiye’nin ise yine açıklanan listede olmadığı görüldü.

İNGİLTERE’NİN SARI LİSTESİ’NDE

Öte yandan Yunanistan, İngiltere’nin sarı listesinde yer alıyor. Bu da İngiltere’ye dönüş yapan yolcuların evde karantinaya girmeleri gerektiği anlamına geliyor.

YASAKTAN MUAF TUTULAN ÜLKELER

AB ülkelerinin yanı sıra, yasaktan muaf tutulan AB ülkeleri dışındaki 21 ülke ise şöyle sıralanıyor: Avustralya, Kuzey Makedonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsrail, Kanada, Beyaz Rusya, Bahreyn, Yeni Zelanda, Güney Kore, Katar, Çin, Kuveyt, Ukrayna, Ruanda, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Tayland olarak açıklandı.

AŞI BELGELERİ ZORUNLU

Genelgede ayrıca tüm yolcuların https://travel.gov.gr adresi üzerinden PLF formu doldurması gerektiği ve yolcuların en az 14 gün önce aşılanmış olmaları ve yanlarında aşı belgeleri bulundurmalar gerektiği açıklandı. Yolcuların son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi bulundurmaları, ya da son 2-9 ay içerisinde Covid-19 atlattığına dair belge göstermeleri gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER