Tyson Fury’yi yenen Oleksandr Usyk’ten tarihi zafer

 Tyson Fury’yi yenen Oleksandr Usyk’ten tarihi zafer

Tyson Fury’yi yenen Oleksandr Usyk’ten tarihi zafer

Boks dünyasının ağır sıklet kategorisindeki iki yenilgisiz efsane, Ukraynalı Oleksandr Usyk ve İngiliz Tyson Fury, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Kingdom Arena’da karşılaştı. Bu merakla beklenen maç, iki boksörün de müthiş performansıyla nefes kesti.

Çekişmeli geçen karşılaşmada, Oleksandr Usyk, hakemlerin bölünmüş kararıyla (115-112, 114-113 Usyk lehine, 114-113 Fury lehine) Tyson Fury’yi mağlup ederek dünya ağır sıklet şampiyonu oldu. Bu sonuçla Usyk, Fury’ye ilk kariyer mağlubiyetini yaşattı ve tartışmasız ağır sıklet şampiyonu unvanını kazandı.

İstatistikler ve Performans

CompuBox verilerine göre, Usyk 407 yumruğunun yüzde 41’ini isabet ettirirken, Fury 496 yumruğunun sadece yüzde 31,7’sini isabet ettirdi. Usyk, hem daha fazla güçlü yumruk attı hem de isabet ettirdi.

Fury: “Ülkesi Savaşta Olduğu İçin Destek Aldı”

Maç sonucuna itiraz eden Tyson Fury, “Bu mücadeleyi kazandığıma inanıyorum. Ülkesi savaşta, dolayısıyla insanlar savaşta olan ülkenin yanında yer alıyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Rövanş Maçı Yolda

Fury’nin organizatörü, maç sonrasında yapılan açıklamada sözleşmelerinde hemen rövanş hakkı tanıyan bir madde olduğunu doğruladı. Oleksandr Usyk de rövanş maçına hazır olduğunu belirtti.

Usyk, Tüm Kemerleri Elinde Bulunduran İlk Boksör Oldu

37 yaşındaki Ukraynalı boksör Oleksandr Usyk, boksun dört büyük ağır sıklet kemerinin tamamını aynı anda elinde bulunduran ilk boksör olarak tarihe geçti. Usyk, 25 yıl sonra gelen bu tartışmasız şampiyonlukla boks tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Daha önce, Lennox Lewis 1999 ve 2000 yıllarında beş ay boyunca bu unvanı elinde tutmuştu.

Yıldızların İzlediği Tarihi Maç

Riyad’da, 22.000 kapasiteli Kingdom Arena’da gerçekleşen maçı izleyenler arasında Wladimir Klitschko, Cristiano Ronaldo ve Neymar gibi ünlü isimler de vardı. Usyk, maça yeşil bir kazak ceketi ve kürk şapkasıyla çıkarken, Fury ise Barry White ve Bonny Tyler’ın şarkıları eşliğinde ringe geldi.

İLGİLİ HABERLER