Uçuşunuzun iptal olması halinde haklarınız neler?

 Uçuşunuzun iptal olması halinde haklarınız neler?

İngiltere ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden pandemi sonrası havaalanlarından personel eksikliği nedeniyle yolcular gecikmeler ve iptallerle karşı karşıya kalıyor.

EasyJet ve Tui de dahil olmak üzere havayolları yarı dönem tatili boyunca düzinelerce uçuşu iptal etti. Gatwick’in Temmuz ve Ağustos aylarında uçuşları kesmesiyle aksama yaz aylarında da devam edecek gibi görünüyor.

Peki uçuşunuz iptal olursa haklarınız neler?

TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR MİYİM?

Bir Birleşik Krallık havaalanından herhangi bir havayolu ile iç hatlarda, bir AB veya Birleşik Krallık hava yolu ile veya bir Birleşik Krallık hava yolu ile AB’deki bir havaalanına uçacaksanız, Birleşik Krallık yasalarına göre bir takım haklarınız bulunuyor.

Hakkınız olan şey, iptale neyin sebep olduğuna ve size ne kadar bildirimde bulunulduğuna bağlı olarak değişiyor.

Aksaklık havayolunun hatası değilse ve tüm makul önlemler alınmış olsa bile önlenemeyecek olan olağanüstü koşullardan kaynaklanıyorsa, tazminat almaya hak kazanamazsınız.

Bu, aşırı hava koşulları veya hava trafik kontrol grevleri gibi sorunları içerir.

Uçuşunuz iki haftadan daha kısa bir süre içinde iptal edilirse, size sunulan alternatif uçuşun zamanlamasına göre tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Hakkınız olan miktar, ne kadar uzağa seyahat ettiğinize de bağlıdır. Örneğin:

Glasgow – Amsterdam gibi 1.500 km’nin altındaki uçuşlar için kişi başı 220 £ talep edebilirsiniz.

Londra – New York gibi 3.500 km’den fazla uçuşlar için kişi başı 520 Sterlin’e kadar talepte bulunabilirsiniz.

GERİ ÖDEME ALABİLİR MİYİM?

Uçuşunuz Birleşik Krallık yasaları kapsamındaysa, havayolu şirketiniz, iptalin ne kadar önceden yapıldığına bakılmaksızın, para iadesi alma veya alternatif bir uçuş seçme arasında seçim yapmanıza izin vermelidir.

Biletin kullanmadığınız herhangi bir kısmı için paranızı geri alabilirsiniz. Bu nedenle, bir dönüş uçuşu rezervasyonu yaptıysanız ve gidiş iptal edildiyse, dönüş biletinin tam maliyetini geri alabilirsiniz.

Yine de seyahat etmek istiyorsanız, havayolunuz size alternatif bir uçuş bulmalıdır. Başka bir havayolu varış noktanıza çok daha erken uçuyorsa veya uygun başka ulaşım türleri mevcutsa, bunun yerine o alternatif ulaşım için rezervasyon yaptırma hakkınız vardır.

YEMEK VE KONAKLAMA NE OLACAK?

Uçuş iptali nedeniyle yurt dışında veya havaalanında takılırsanız, havayolları, siz varış noktanıza uçabilene kadar size başka yardımlar da sağlamalıdır.

Bunlar şu şekilde olabilir:

  • Makul miktarda yiyecek ve içecek (genellikle kupon şeklinde)
  • İletişim yardımı (genellikle aramaların ücretini iade ederek)
  • Ertesi gün uçmak için gecelemeniz gerekiyorsa ücretsiz konaklama

KONAKLAMA BİRİMİNE VE KONAKLAMA BİRİMİNDEN ULAŞIM

Havayolu şirketiniz yardım ayarlayamıyorsa, bunu kendiniz organize etme ve maliyeti daha sonra geri talep etme hakkınız vardır. Bu durumda Sivil Havacılık Otoritesi kişilere makbuz saklamalarını ve gereğinden fazla harcama yapmamalarını tavsiye ediyor.

YA UÇUŞUM ERTELENİRSE?

Uçuşunuz iki saatten fazla rötar yaparsa aynı yardımı alma hakkınız vardır.

Ayrıca, uçuşunuz varış noktasına üç saatten fazla geç ulaşırsa tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Yine, miktar ne kadar uzağa uçtuğunuza bağlıdır.

Beş saatten fazla gecikirseniz ve artık seyahat etmek istemiyorsanız, tam geri ödeme alabilirsiniz.

PAKET TATİL REZERVASYONU YAPTIYSAM?

Abta üyesi bir şirketten tatil paketi rezervasyonu yaptıysanız ve uçuşunuz iptal edildiyse, uygun bir alternatif uçuş veya tam para iadesi alma hakkınız vardır.

İLGİLİ HABERLER