Ukrayna büyükelçisinden İngiltere’ye ‘bürokrasiyi’ sona erdirme çağrısı

 Ukrayna büyükelçisinden İngiltere’ye  ‘bürokrasiyi’ sona erdirme çağrısı

Ukrayna’nın Londra büyükelçisi, İngiltere’ye ulaşmaya çalışan Ukraynalı mültecilerin bürokratik engellerle karşılaşmaması gerektiğini söyledi.

Vadym Prystaiko güvenlik kontrollerinin gerekli olduğunu kabul ettiğini, ancak çoğu mültecinin tehdit oluşturmadığını söyledi.

“bombardımandan kaçan” bir çok kişinin pasaport gibi gerekli belgelere erişimi olmadığı için evrak sorunlarının daha sonra halledilebileceğini söyledi.

İngiliz hükümeti ise, güvenlik endişelerini öne sürerek mülteciler için tüm vize kurallarının kaldırılması çağrılarına direndi.

BBC One’ın Question Time programında konuşan Prystaiko, Ukraynalı erkekler savaşmak için ülkede kaldıkları için İngiltere’ye girmeye çalışanların çoğunun çocuklu kadınlar olduğuna dikkat çekti.

Prystaiko ayrıca Londra’daki Ukrayna büyükelçiliğinin hükümete, insanlar ülkeye girdikten sonra kontrolleri tamamlamasında yardımcı olabileceğini söyledi.

Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, İngiltere’deki okullarında 100 bin Ukraynalı çocuğa yer hazırlamak için planların yapıldığını açıkladı.

Ayrıca Question Time’da Ukraynalı mülteciler için sistemin “daha iyi olması” gerektiğini kabul etti ve vize sayılarının artacağına söz verdi.

Zahawi: “Bu özel sorunu, bize zarar verebilecek insanları İngiltere’ye göndermek için kullanabilen kötü niyetli bir devlet olduğunda, bazı kontroller yapmalıyız. Bunu kolaylaştırmamız gerekiyor, daha iyi olmamız gerekiyor ve getirdiğimiz insan sayısının arttığını göreceksiniz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER