Ukraynalıların ilk 12 ay boyunca İngiltere’de yaşamasına izin verilecek

 Ukraynalıların ilk 12 ay boyunca İngiltere’de yaşamasına izin verilecek

Boris Johnson, hükümetin savaştan kaçan daha fazla insana yardımını genişlettiği için İngiltere’nin 200 bin veya daha fazla Ukraynalı mülteciyi kabul edebileceğini söyledi.

İngiltere’ye yerleşen Ukraynalıların yakın akrabalarının gelmesine izin veren program, yetişkin ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları, 18 yaşından büyük çocukları ve kardeşleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

İngiltere firmaları da ülkeye giren bir Ukraynalıya sponsor olabilecek.

Değişiklikler, İngiltere’nin AB ülkelerinden daha az şey yaptığı eleştirisinden sonra gelen bir hamle olarak görüldü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaklaşık yedi milyon kişinin yerinden edildiği düşünülüyor ve Birleşmiş Milletler, 500 binden fazla kişinin ülkeyi terk ettiğini bildiriyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel, Parlamento’ya yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık hükümetinin Ukraynalıların ve aile üyelerinin Birleşik Krallık’a girmesine yardımcı olmak için “cömert” ve “benzeri görülmemiş” bir önlem paketi açıkladığını söyledi.

Milletvekillerine hem aile planının hem de sponsorluk yolunun Ukraynalıların ilk 12 ay boyunca Birleşik Krallık’ta yaşamasına izin vereceğini ve çalışıp kamu hizmetlerine erişebileceğini söyledi.

İngiltere vatandaşları ve İngiltere’ye yerleşen Ukraynalılar, geniş aile üyelerini İngiltere’ye getirebilecekler. Örneğin, yerleşik bir kişinin kardeşi, eşi ve çocuğuyla birlikte İngiltere’ye gelebilecek.

İLGİLİ HABERLER