Ulaştırma Bakanı Shapps’tan yeni varyant ve yasak açıklaması

 Ulaştırma Bakanı Shapps’tan yeni varyant ve yasak açıklaması

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngiltere’nin ölümcül yeni bir COVID varyantı karşısında altı Afrika ülkesinden girişi yasaklamada “önce güvenlik yaklaşımı” benimsediğini söyledi.

“HEMEN HAREKETE GEÇMEMİZ GEREKİYORDU”

Sky News’e verdiği demeçte Bakan Shapps, “Hemen harekete geçtiğinizden emin olmanız ve bunu yaparken ülkeye potansiyel giriş açısından işleri yavaşlatmanız önemlidir. Bu, bilim insanlarının çalışması için bize biraz zaman kazandırıyor. Bunu yapmak birkaç hafta sürüyor – böylece bu belirli varyantın ne kadar tehlikeli olduğunu öğrenebiliriz. Bu, güvenlik öncelikli bir yaklaşım. Bunu daha önce Danimarka’dan gelen vizon çeşidi gibi şeylerle yapmıştık ve daha sonra makul bir hızla rahatlatabildik.” diye konuştu.

EN KÖTÜ VARYANT OLABİLİR

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, Güney Afrika’da tanımlanan yeni B.1.1.529 varyantının “şimdiye kadar gördüğümüz en kötü varyant” olduğunu ve orijinal COVID türünden “önemli ölçüde” farklı bir başak proteinine sahip olduğunu söyledi.

Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Eswatini ve Zimbabve’den İngiltere’ye uçuşlar Cuma günü 12:00’den Pazar günü 04:00’e kadar askıya alınacak. Pazar gününden itibaren, İngiltere’ye yeni gelenlerin otellerde karantinaya alınması gerekecek.

İLGİLİ HABERLER