• 18/05/2024

Uygun Fiyatlı Konut Bulmaya Çalışan İngiliz Aile 5 Ayda 6 Kez Taşınmak Zorunda Kaldı

 Uygun Fiyatlı Konut Bulmaya Çalışan İngiliz Aile 5 Ayda 6 Kez Taşınmak Zorunda Kaldı

Uygun Fiyatlı Konut Bulmaya Çalışan İngiliz Aile 5 Ayda 6 Kez Taşınmak Zorunda Kaldı

İngiltere’de Devonlu bir ailenin, uygun fiyatlı bir ev bulma mücadelesi gündem oldu. 16 aylık Sydney’nin annesi Charlotte Cheshire, Ekim 2023’te kiraladıkları evlerini terk ettiklerinden bu yana altı kez taşındıklarını belirtti.

North Devon Konseyi (NDC) tarafından yapılan bir değerlendirmede kendisinin “kasten evsiz” olarak değerlendirildiğini ancak bunu reddettiğini ifade etti.

Konsey, bireysel durumlar hakkında yorum yapamayacaklarını belirtti ve konut görevlilerinin “kasten evsiz bulunanlarla, alternatif konut bulma konusunda tavsiye ve bilgi ile çalışmaya devam ettiğini” açıkladı. Cheshire, BBC için günlük girişlerinde geçici konutlarda yaşama deneyimlerini paylaştı.

Geçici Konutla İlgili Zorluklar

Cheshire, önce NDC tarafından düzenlenen bir dizi yerleşim yeri ardından büyükannesinin ve partnerinin ailesinin evinde koltuk arası süreçten sonra altı kez taşındığını belirtti. Durumun stresinin saç dökülmesine neden olduğunu ve şimdi peruk taktığını söyledi. Durumu “hayatının en kötü yılı” olarak nitelendirdi ve özellikle küçük bir çocukla birlikte istikrarsızlık hissinin nasıl etkilediğini anlattı.

Konut Arayışı ve Sonuçlar

Cheshire, çeşitli kiralık evleri aradıklarını ancak uygun fiyatlı bir ev bulmakta zorlandıklarını ve sonunda “kasıtlı olarak evsiz” bulunduklarına dair bir karar aldıklarını belirtti. NDC’den gelen karara göre, kendi konutlarını bulmak için 28 günleri olduğu bildirildi.

Konutlandırma ve Geçici Konutlama

Konsey, konut görevlilerinin geçici konuta ihtiyaç duyan ailelerin doğrudan kendi kendine yeten konutlara yerleştirilmesini sağlamak için “her çaba” gösterdiğini belirtti. Ancak, talebin artması nedeniyle kısa süreli olarak ailelerin B&B tarzı konaklamalara yerleştirilebileceğini ekledi.

Veriler ve Hükümetin Yanıtı

Hükümet verilerine göre, acil konut ihtiyacı olan ailelerin sayısının arttığı belirtildi. Ev Yükseltme, Konut ve Topluluklar Bakanlığı, 30 Eylül 2023 tarihinde 109.000 hane, 69.680’i bağımlı çocuklu, geçici konutta olduğunu bildirdi. Bu, 1998’de kayıtların tutulmaya başladığından beri kaydedilen en yüksek geçici konutta bulunan hane sayısı.

Hükümetin Yardım ve Reform Çabaları

Bakanlık, yükselen faturalarla başa çıkmak için 2022-2025 yılları arasında 104 milyar sterlin sağladığını belirtti. Ayrıca, Kiracılar (Reform) Yasası’nın kiracılar ve mülk sahipleri için “daha adil bir özel kiralık sektör” sunacağını ve 21. madde tahliyelerini kaldıracağını ekledi. Ayrıca, 11.5 milyar sterlinlik bir uygun fiyatlı konut programının “ülke genelinde satın alınacak ve kiralanacak on binlerce yeni konut sağladığı” belirtildi.

İLGİLİ HABERLER