Viyana Havalimanı’nda ağır hasar alan uçakla ilgili bilinmezlik sürüyor

 Viyana Havalimanı’nda ağır hasar alan uçakla ilgili bilinmezlik sürüyor

Viyana Havalimanı’nda ağır hasar alan uçakla ilgili bilinmezlik sürüyor

Viyana Schwechat Havalimanı’nda yaşanan olayda, Avusturya Havayolları’na ait bir Airbus A320neo ağır hasar aldı. Dün gece meydana gelen olayda, uçağın sağ kuyruk kısmı tamamen ayrılırken, sağ kanadı ve havalimanındaki bir yolcu biniş köprüsü de zarar gördü.

Londra’dan giden uçak, Viyana Schwechat Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra F31 park pozisyonunda bir yolcu biniş köprüsü ve bir elektrik direğiyle çarpışarak ciddi hasar aldı. Uçağın sağ kuyruk kanadının tamamen kopmasıyla birlikte, sağ kanat ve Yatay Stabilizatör de ciddi şekilde zarar gördü. Özellikle uçağın yeni olması ve 2023 Haziran’ında teslim alınmış olması dikkat çekti.

Olay Netliğe Kavuşmadı

Olayın pilotlar mı yoksa yer ekibi mi tarafından gerçekleştiği ve nasıl meydana geldiği henüz netlik kazanmamış durumda. Kazanın, uçağın kendi gücüyle taksi yaparken mi yoksa bir itme aracı tarafından çekilirken mi meydana geldiği belirsizliğini koruyor. Bu konuda elde edilen bilgilere göre, kazanın muhtemel sorumlusu bir çekici sürücüsü olabilir ve olay Viyana Havalimanı’ndaki yer personeli tarafından uçağın itilmesi/çekilmesi sırasında yaşanmış olabilir.

Soruşturma sürüyor

Avusturya Havayolları sözcüsü, olayla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçınıyor ancak soruşturmanın ardından daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor. Olayın nasıl gerçekleştiği ve sorumluluğun kimde olduğu henüz net değil, ancak şirketin bu konuda şeffaf olması bekleniyor. Mürettebatın ve havalimanı personelinin güvenliği sağlamak adına alınacak önlemler önem arz etmektedir.

İLGİLİ HABERLER