• 20/05/2024

WhatsApp’ın İngiltere’de yaş sınırını 13’e indirmesine tepki

 WhatsApp’ın İngiltere’de yaş sınırını 13’e indirmesine tepki

Michele Ursi / Alamy

Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp, İngiltere ve AB’de kullanıcılar için yaş sınırını 13’e indirmesi kararına kampanyacılardan öfke ve tepkiler geldi. Değişiklik, mesajlaşma uygulamasının yaş sınırını daha da düşürerek, çocukların güvenliği konusundaki endişeleri artırdı.

Akıllı Telefonsuz Çocukluk kampanya grubu, Meta’nın bu adımının, çocukların korunması ve güvenliği konusundaki ulusal taleplere meydan okuduğunu belirtti. Grup, sosyal medya devlerinin kar hırsının, çocukların güvenliği ve refahının önüne geçtiğini savundu.

Meta’nın Açıklaması ve Ofcom’un Tepkisi

WhatsApp, değişikliğin yaş sınırını çoğu ülke ile uyumlu hale getirdiğini ve mevcut korumaların devam ettiğini ifade etti. Ancak, İngiltere iletişim düzenleyicisi Ofcom, çevrimiçi güvenliği sağlamak için sosyal medya şirketlerine ceza verebileceğini ve kurallarına uymayanları sorumlu tutabileceğini açıkladı.

Meta’nın Yeni Güvenlik Özellikleri

Meta, bu hafta genç kullanıcıları seks şantajından ve mahremiyet ihlallerinden korumak için yeni güvenlik özelliklerini duyurdu. Bu özellikler arasında çıplaklık içeren görselleri otomatik olarak bulanıklaştıran bir filtre ve kullanıcıları rahatlatan mesajlar bulunuyor.

Bu gelişmeler, teknoloji şirketlerinin çocukların güvenliği için daha fazla önlem alması gerektiği konusundaki uluslararası baskıyı artırıyor.

İLGİLİ HABERLER