• 13/04/2024

WikiLeaks’in kurucusu Assange’ın, İngiltere’deki son hukuk savaşı başlıyor

 WikiLeaks’in kurucusu Assange’ın, İngiltere’deki son hukuk savaşı başlıyor

WikiLeaks’in kurucusu Assange’ın, İngiltere’deki son hukuk savaşı başlıyor

Julian Assange’ın, İngiliz hükümetinin ABD’ye iade kararına karşı yapacağı temyiz talebi, İngiltere’deki son yasal şansı anlamına gelebilir.

52 yaşındaki Julian Assange, yedi yıl Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde sürgünde ve son beş yıl da yüksek güvenlikli bir hapishanede olmak üzere on yılı aşkın süredir ABD’ye gönderilmemek için mücadele ediyor.

Assange’ın avukatları, Wikileaks’in kurucusunun casusluk suçlamaları sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmesini engellemek için İngiltere’deki Yüksek Mahkeme’ye temyiz talebiyle başvuruyor.

Eski İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, yaklaşık iki yıl önce ABD’ye iadesini onaylamış, Assange’ın avukatları karara itiraz etmişti.

İngiltere’deki yasal mücadelesinin son aşaması olabilecek bu girişimde, Assange’ın avukatları Yüksek Mahkeme’den yeni bir temyiz duruşması talep edecek.

“Sonun başlangıcı”

Yargıçların iki günlük duruşma sonucunda aleyhte karar vermesi halinde, Assange’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden iadesinin engellemesini istemek için başvuru yolu açılabilir.

Ancak destekçileri bu girişim başlamadan Assange’ın ABD’ye gönderilmesinden endişe ediyor.

Basın özgürlüğü grubu Sınır Tanımayan Gazeteciler, “Bu duruşma, iade davasında sonunun başlangıcına işaret ediyor, çünkü yargıçlar tarafından reddedilen herhangi bir gerekçe Birleşik Krallık’ta daha fazla temyize götürülemez – bu da Assange’ı tehlikeli bir şekilde iadeye yaklaştırıyor.” dedi.

Assange destekçileri her iki gün de mahkeme binasının dışında gösteri yapmayı ve duruşmanın sonunda Downing Caddesi’ndeki başbakanlık ofisine yürümeyi planlıyor.

İLGİLİ HABERLER